پخش نشدن صدا

Not playing sound | رایانه کمک تلفنی

مطمئنا صدا نداشتن در کامپیوتر یا پخش نشدن صدا مشکلی است که  بارها با آن برخورده داشته اید حتی ممکن است پس از نصب کردن ویندوز و نصب درایورها نیز باز هم نتوانیم صدایی از اسپیکرهای سیستم  خود بشنویم. یا پخش نشدن صدا از هندزفری در کامپیوتر برایمان اتفاق بیافتد .

این موضوع مشکلی است که همه روزه تعدادی از کاربران رایانه کمک را به خود درگیر می کند و سوالاتی از قبیل پخش نشدن صدا ، مشکل در پخش موسیقی چه دلیلی دارد و پخش نشدن صدا در مرورگر نشانه چیست ؟ را از کارشناسان رایانه کمک می‌پرسند به همین دلیل امروز قصد بررسی و رفع مشکلات مربوط به صدا در لپ‌تاپ و کامپیوتر را داریم همراه رایانه کمک انلاین باشید.

در ادامه ابتدا برای اینکه با موضوعات مرتبط با مشکلات صدا آشنا شوید یک مثال از مکالمات شما با کارشناسان رایانه کمک را بازگو می کنیم.

«دیروز شخصی با شرکت رایانه کمک تماس گرفت با هم نگاهی به این مکالمه بیاندازیم :

مشتری:الو رایانه کمک؟

کارشناس:رایانه کمک بفرمایید

مشتری: سیستمم صدا نداره؟

کارشناس: با مشکل کامپیوتری ساده ای برخورد کردین میتونیم با انجام چند راه کوتاه این مشکل را برطرف کنیم.

شما ابتدا باید از نصب بودن درایور کارت صدا روی سیستم مطمئن بشید ،بعد در قسمت تنظیمات صدا چک کنید که خروجی صدای درست انتخاب شده باشه و سپس سرویس های ویندوز رو بررسی کنید. برای آموزش روش های حل مشکل صدا در کامپیوتر هنگامی که بلندگو کار نمی کند با ما همراه باشید.»

چند وقت پیش تصمیم گرفتم یک ویندوز ۱۰ نصب کنم با اینکه ویندوز ۱/۸ داشتم و همه چیز به خوبی کار می‌کرد  اقدام به نصب ویندوز ۱۰ روی سیستم خود کردم.

پس از گذشت ۲ ماه از نصب ویندوز جدید متوجه شدم صدایی از اسپیکر پخش نمی‌شود. برای حل مشکل پخش نشدن صدا در ویندوز طبق مراحل پایین عمل کردم اگر شما هم با این مشکل برخوردین میتوانید طبق مراحل زیر عمل کنید.

قبل از شروع آموزش در نظر داشته باشید که ممکن است مشکل نیامدن صدا در کامپیوتر ،مشکل سیستمی نبوده و فقط نرم افزار پخش کننده یا اصطلاحا پلیر شما دچار نقص شده باشد.پس در اولین مرحله از یک Player دیگر برای تست پخش صدا در کامپیوتر استفاده کنید،چراکه به طور مثال ممکن است Player شما از حالت رجیستر خارج شده باشد. اولین و بهترین کار استفاده از Player های دیگر مانند GOM Player و یا VLC یا حتی همان Media Player ویندوز می‌باشد. پس فایل خود را با یک Player جز پلیر ویندوز خود اجرا کنید.

چنانچه پس از پخش کردن فایل خود با پلیرهای متفاوت باز هم صدایی از اسکپر خود دریافت نکردید موارد بعدی را پیگیری کنید.

علت پخش نشدن صدا در کامپیوتر

پخش نشدن صدا در کامپیوتر دلایل مختلفی دارد که از رایج ترین آن ها می توان به خطاهای ویندوز ، ایرادات سخت افزاری و درایورهای معیوب اشاره کرد .

همانطور که می دانید پخش صدا در کامپیوتر مسله ای حیاطی می باشد پس قطع شدن صدای کامپیوتر می تواند برای ما دردسر ساز شود اما نگران نباشد هر مشکلی یه راه حل نیز دارد با رایانه کمک همراه باشید تا تمامی روش های لازم برای برطرف کردن مشکل نداشتن صدا در کامپیوتر را انجام دهید . چنانچه ال سی دی گوشی صدا داره ولی تصویر نداره مطلب ال سی دی گوشی صدا داره ولی تصویر نداره را مطالعه نمایید.

حل مشکل صدا کامپیوتر هنگامی که بلندگو کار نمی کند| رایانه_کمک
حل مشکل کامپیوتر تلفنی

تنظیمات صدا در ویندوز

ابتدا مطمئن شوید که تنظیمات صدا در ویندوز غیرفعال یا muted نشده باشد اگر امتحان کردید و مطمئن هستید که صدای سیستم غیرفعال شده تنظیمات volume را همانند توضیحات زیر انجام دهید.

اگر با مشکل عدم پخش صدا در ویندوز رو به رو هستید می توانید مطلب عدم پخش صدا در ویندوز را مطالعه کنید.

Not playing sound | رایانه کمک تلفنی
  • در این مرحله باید روی آیکون اسپیکر راست کلیک کنید و گزینه‌ی SOUND SETTING (در ویندوز ۱۰) و یا گزینه PLAYBACK DEVICES (در ویندوز ۷و۸) را انتخاب کنید.
دلیل قطع شدن صدا لپ تاپ | رایانه کمک
  • پنجره‌ای همانند تصویر زیر مشاهده می‌شود در این قسمت باید مطمئن باشید که Device غیرفعال نباشد و گزینه خروجی درست انتخاب شده باشد.
مشکل صدا نداشتن کامپیوتر | رایانه کمک اصفهان

آپدیت کارت صدا

یکی دیگر از عمده‌ترین دلایل قطع شدن صدای کامپیوتر به دلیل مشکل در درایور می باشد اگر درایور صدای شما قدیمی ‌باشد باید به فکر آپدیت درایورهای خود باشید.

برای انجام این عملیات باید در قسمت سرچ ویندوز عبارت Device Manager را تایپ کنید.

سپس از فهرست جست‌وجو روی عبارت Device Manager کلیک کنید تا وارد پنجره‌ی مدیریت دستگاه‌های سیستم شوید.

مشکل صدا نداشتن کامپیوتر | رایانه کمک اصفهان

برای آپدیت کردن درایورهای خود مطلب «آپدیت درایور» را مطالعه کنید.

اگر پس از آپدیت درایورها هم‌چنان مشکل پابرجا بود بهتر است یک بار درایور را uninstall کنید و مجددا نصب کنید که برای انجام این کار نیز مانند بالا باید وارد Device Manager شوید.

سپس در این قسمت وارد زیر شاخه Video And Game controllers Sound شوید درایور صدا را پیدا کنید و روی آن کلیک راست کنید و گزینه uninstall را انتخاب کنید سپس سیستم خود را ری استارت کنید.

بعد از بالا آمدن ویندوز معمولا خود ویندوز کارت صدا را شناسایی کرده و درایور آن را به‌صورت خودکار نصب می‌کند. اگر ویندوز به‌صورت خودکار این عملیات را انجام نداد و کارت صدا شناسایی نشد در همان قسمت در Device Manager کلیک راست کرده و گزینه‌ی scan for hardware changes را انتخاب کنید.

مشکل صدا نداشتن کامپیوتر | رایانه کمک اصفهان

در صورتی که گزینه های بالا نیز مشکل کارت صدای شما را برطرف نکردند ممکن است لازم باشد درایور را Rollback کنید برای این کار باید به قسمت Device Manager بروید و روی درایور صدا کلیک راست کنید سپس گزینه properties را انتخاب کنید.

بعد از انجام این مرحله باید وارد Tab یا زبانه‌ی Rollback رفته و Rollback Driver را انتخاب نمایید.

دلیل قطع شدن صدا لپ تاپ | رایانه کمک

در صورت برطرف نشدن مشکل صدا احتمال اینکه سرویس‌های صوت و صدای ویندوز مشکل پیدا کرده باشند بسیار زیاد است که اگر حدس ما درست باشد باید این سرویس ها را ریستارت کنید . برای انجام این کار باید کلیدها windows + R را در صفحه‌ی کیبورد فشار دهید. سپس برای بعد از باز کردن پنجره‌ی Run عبارت services. MSc را تایپ کرده و روی دکمه‌ی Enter کلیک کنید.

وارد پنجره‌ی Services شوید از بین سرویس‌های موجود سرویس windows audio را پیدا کنید سپس روی آن کلیک راست کنید و Restart را انتخاب کنید.

آموزش حل مشکل پخش نشدن صدا | رایانه کمک تلفنی

اگر با انجام عملیات بالا هم‌چنان صدایی پخش نشد شاید لازم باشد bitrates را تغییر دهید که برای اعمال این تغییرات روی آیکون اسپیکر در منوی  Task barکلیک راست کنید سپس در پنجره‌ی باز شده همانند تصویر زیر روی speaker کلیک کنید و دکمه‌ی properties را انتخاب کنید.

در این بخش وارد زبانه‌ی Advanced شوید و bitratesهای موجود در این بخش را تک تک را انتخاب کنید. آن‌قدر امتحان کنید تا موفق به شنیدن صدا شوید.

حل مشکل پخش نشدن صدا در ویندوز | رایانه کمک تلفنی

در آخرین مرحله که توسط کارشناسان رایانه کمک برای شما عزیزان گفته شده باید روی آیکون اسپیکر که در Taskbar وجود دارد کلیک کنید و آیتم Troubleshoot sound problem را انتخاب نمایید.

با انتخاب این گزینه‌ ویندوز دستگاه‌های صوتی سیستم را Troubleshoot می‌کند حتی ممکن است محل دقیق مشکل را به شما بگویید و شما می‌توانید به راحتی مشکل را برطرف کنید.

حل مشکل پخش نشدن صدا در ویندوز | رایانه کمک تلفنی

سخن پایانی 

ما در این مقاله‌ آموزش حل مشکل پخش نشدن صدا در ویندوز را به شما ارائه دادیم.چنا‌نچه در هر بخش از این مطلب دچار مشکل شدید می‌توانید با رایانه کمک تماس بگیرید و با کارشناسان ما در این‌مورد صحبت کنید شما در هر ساعت از  شبانه روز می‌توانید جهت تعمیر و حل مشکلات کامپیوتری یا پشتیبانی آنلاین از خدمات کامپیوتری خود با ما تماس بگیرید و به راحتی مشکل را برطرف کنید. همچنین برای کسب اطلاعات کامل در مورد اخبار تکنولوژی می توانید به اینستاگرام رایانه کمک تلفنی مراجعه کنید.

اگر با مطالعه مطلب بالا همچنان با مشکل پخش نشدن صدا از هدفون بلوتوث مواجعه هستید مطلب ” پخش نشدن صدا از هدفون بلوتوث ” را مطالعه نمایید .

حل مشکل پخش نشدن صدا | رایانه کمک
خرید آنتی ویروس | رایانه کمک تلفنی
حل-مشکل-کامپیوتر-رایانه-کمک
آموزش کامپیوتر | بسته ده مهارت
طراحی لوگو

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه ۵ / ۵. تعداد امتیازات ۱

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

ارسال دیدگاه