مرکز پاسخگویی تلفنی به سوالات رایانه ای و موبایلی 9099070192 (تماس با تلفن ثابت) - 0217129 (تماس با موبایل)
تماس با کارشناس

پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون و اندروید

 • توسط : سیما مومنی
 • انتشار: 1401/02/25 - بروزرسانی: 1403/03/23
پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون و اندروید | رایانه کمک
اندروید آیفون

زمانی ما به فکر حذف حافظه پنهان واتساپ میوفتیم که حافظه گوشی ما پر شده باشد و شاهد هنگ کردن های مکرر تلفن همراه خود باشیم که حل این مشکل راه کار های متفاوتی دارد برای مثال اگر از گوشی های آیفون استفاده میکنید ما قبلا در مقاله پر شدن حافظه گوشی آیفون در این باره با هم صحبت کرده ایم و دلایل و راه کار های حل این مشکل را ارائه داده ایم و یا اگر از گوشی های اندروید استفاده میکنید برای خالی کردن حافظه گوشی اندروید از این مقاله استفاده کنید.

همه ما میدانیم زمانی که حافظه گوشی پر میشود راهکاری نداریم جز اینکه برخی از اطلاعات را حذف کنیم در این شرایط معمولا افراد اطلاعاتی که دم دست تر هست را پاک میکنند مانند فیلم هایی که لازم ندارن و یا عکس هایی که قدیمی شده یا بد افتادن!!! اما این مشکل با این ترفند ها حل نمیشود و نیاز داریم به دنبال راه حل بهتری بگردیم. در برخی مواقع پر بودن حافظه گوشی نیز می تواند موجب اختلال در اتصال اینترنت شود با مطالعه مقاله دلایل قطع شدن اینترنت گوشی اطلاعات بیشتری می توانید در این مورد کسب کنید.

 

حافظه پنهان واتساپ (cache) یکی از دلایل پر شدن حافظه

واتساپ یکی از نرم افزار هایی است که  زمانی که عکس و فایل هایی ویدئویی را دریافت میکند آنها را در بخش کش cache خود ذخیره میکند که اینکار نه تنها فضای ذخیره سازی اطلاعات روی گوشی شما را اشغال میکند بلکه باعث کند شدن بیش از حد گوشی میشود این مقدار حافظه ای که توسط فایل های دانلود شده از طریق واتساپ اشغال می شود، حافظه پنهان یا کش (cache) نامید میشود.

حذف کش واتساپ ( حافظه پنهان واتساپ) در آیفون

حافظه پنهان واتساپ در گوشی های آیفون هم باعث کند شدن گوشی و هنگ کردن نرم افزار واتساپ میشود ، علاوه بر اینکه خود این اطلاعات حافظه گوشی را اشغال هم میکند. برای حذف کش واتساپ در گوشی های آیفون مسیر زیر را طی میکنیم :

ابتدا نرم افزار واتساپ را باز کنید و سپس وارد تنظیمات واتساپ در خود نرم افزار  شوید پس از آن گزینه  Data and storage Usage  را انتخاب کنید. 

 

🟡حتما بخون شاید لازمت بشه: فولدر بندی تصاویر در آیفون

 

حذف کش واتساپ آیفون | رایانه کمک

 

🟠بیشتر بخوانیم: حالت فوکوس مد در اندروید چیست و چطور از آن استفاده کنیم؟

 

در اینجا دو گزینه مشاهده میکنید که لازم است گزینه Storage Usage را انتخاب کنید

 

خالی کردن حافظه پنهان واتساپ | خدمات کامپیوتری رایانه کمک

 🔴حتما بخون شاید لازمت بشه:  اگه تو موقعیتی هستی که نیاز درای از گوشی دیگه استفاده کنی اما نمیدونی این همه مخاطب سیو شده رو چکار کنی؟ ما در مقاله انتقال مخاطبین از آیفون به اندروید با جیمیل بهت راهکارشو گفتیم        

 

در این قسمت شما تمامی چت ها و گروه ها و کانال های خود را مشاهده میکنید و هر کدام که حجم بیشتری را اشغال کرده باشند بالاتر نمایش داده میشوند بر روی هر کدام که قصد دارید حذف کنید ضربه بزنید و از پایین صفحه گزینه Manage را انتخاب کنید.

 

 پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون | رایانه کمک

 

همانطور که مشاهده میکنید شما میتوانید در این قسمت مشخص کنید که آیا میخواهید از چت مورد نظر فیلم ها حذف شود یا عکس ها و یا حتی فایل های دیگر و چت ها

 

حذف کش واتساپ آیفون | خدمات موبایل رایانه کمک

 

زمانی که تمامی موارد مورد نظر را انتخاب کردین میتوانید گزینه Clear را برای حذف کش واتساپ آیفون انتخاب کنید.

دوست داری اطلاعات داخل گوشی سامسونگ رو مخفی کنی ؟ پوشه امن چیست و چطور از secure folder استفاده کنیم؟

 

حل مشکل هنگ کردن واتساپ آیفون | رایانه کمک

 

حالا  در منویی که برای شما باز میشود لازم است مجدد Clear را بزنید.

 

چرا واتساپ میپره بیرون؟ | رایانه کمک

 

با انجام این مراحل میتوانید حافظه پنهان واتساپ گوشی آیفون خود را پاک کنید.

 

دلیل بیرون پریدن از واتساپ چیست ؟

یکی از دلایلی که واتساپ میپره بیرون همین است که حافظه کش نرم افزار پر شده است و گوشی شما حتی اینقدر فضا ندارد که این نرم افزار را بتواند اجرا کند بنابراین شما را از صفحه نرم افزار خارج میکند بنابراین ابتدا کمی از عکس ها و ویدئو ها را خالی کنید تا مقداری فضا برای اجرا شدن نرم افزار ایجاد شود سپس با مراحلی که در بالا گفته شد حافظه کش واتساپ را حذف کنید.

 

پاک کردن کش cache یا حافظه پنهان واتس آپ در اندروید

ابتدا لازم است نرم افزار واتساپ را بر روی گوشی باز کنید و سپس به تنظیمات این نرم افزار بروید.

 

آموزش پاک کردن حافظه کش واتساپ | آنلاین کمک رایانه کمک

 

از انجایی که در گوشی هایی اندروید با توجه به نسخه اندروید ما گزینه های متفاوتی را مشاهده میکنید در این قسمت لازم است به دنبال گزینه ای بگردین که به حافظه ربط  داشته باشد برای مثال گزینه ی Data and storage Usage را ممکن است داشته باشد.

 

آموزش حذف حافظه واتساپ | مشاوره گوشی رایانه کمک

 

زمانی که این گزینه را انتخاب میکنیم در قسمت ، Network Usage  مقداری که از بکه و اینترنت توسط واتساپ استفاده میشود به ما نمای شداده میشود و در  Storage usage  مقدار حافظه پنهان واتساپ که بر روی گوشی است به ما نمایش داده میشود.

 

چگونگی آزادسازی فضای ذخیره‌سازی در واتساپ | رایانه کمک

 

حالا برای حذف کش واتساپ اندروید وارد بخش  Storage usage میشویم همانطور که مشاهده میکنید، تمامی چت ها و گروه هایی که عضو آنها هستیم به ترتیبی که از حافظه ما استفاده میکنند نمایش داده میشود گروه یا چتی که بیشترین فضا را اشغال کرده باشد در بالای این لیست قرار دارد.

 

آموزش حذف حافظه پنهان واتس اپ | خدمات موبایل رایانه کمک

 

حالا هر کدام از این چت ها را که نیازی ندارید بر روی آن ضربه بزنید و گزینه  FREE UP SPACE را انتخاب برای حذف حافظه پنهان واتساپ اندروید کنید.

 دوست داری هر محتوایی رو از واتس اپ بدون مشکل دانلود کنی؟ حل مشکل ذخیره نشدن عکس واتساپ

 

 

روش پاک کردن حافظه پنهان اپلیکیشن واتس آپ | رایانه کمک

 

زمانی که این گزینه را انتخاب میکنید این امکان برای شما فراهم میشود که فایل های مورد نظر خود مثل عکس و فیلم و یا دیگر فایلها را انتخاب کنید و گزینه  DELETE ITEMS را برای حذف آنها بزنید.

 

اموزش پاک کردن حافظه واتساپ whatsapp | rayanehkomak

 

پس از انتخاب موارد مورد نظر خود در صفحه آخر گزینه  CLEAR MESSAGES را انتخاب کنید.

 

روش پاک کردن حافظه پنهان واتساپ | رایانه کمک

 

با انجام مراحل بالا شما میتوانید حافظه پنهان واتساپ در اندروید را حذف کنید

 پیشنهاد مطالعه: اگر میخواهید نحوه پاک کردن حافظه واتساپ را یاد بگیرید مقاله پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون و اندروید  را بخوانید.

آیا با حافظه پنهان اپلیکیشن واتس آپ ، چت های واتساپ پاک میشود؟

همانطور که مشاهده کردین در زمان حذف کش واتساپ ما میتوانید فایل های مختلفی را برای حذف انتخاب کنید نکته ای که در اینجا قابل ذکر است این است ک اگر متن های چت را انتخاب کنید بله به صورت کامل چت های شما هم حذف خواهد شد.

 

آیا ذخیره خودکاردر واتساپ همان کش واتساپ است ؟

خیر ذخیره خودکار به معنی آن است که ویدئو ها و عکس های دریافتی در گالری گوشی شما ذخیره میشود اما کش حافظه ای است که خود واتساپ نگه میدارد برای دسترسی راحت تر به فایل ها در صورتی که میخواهید بدانید چطور ذخیره خودکار واتساپ را غیر فعال کنید میتوانید این مطلب را مطالعه کنید.

 

سخن آخر

در  این مقاله یاد گرفتیم که چطور حافظه پنهان در اندروید و گوشی های آیفون را پاک کنیم همانطور که میدانید اگر این حافظه کش پاک نشود باعث کند شدن گوشی و همچنین هنگ کردن نرم افزار واتاساپ میشود بنابراین بهتر است هر چند مدت یکبار این بخش سری بزنید و چت هایی که نیاز ندارید را حذف کنید

هماطور که در جریان هستید رایانه کمک سالهاست در حل مشکلات کامپیوتری و مشکلات موبایلی در کنار شما عزیزان است ، در صورتی که سوالی در این زمینه ها داشته باشید میتوانید با کارشناسان رایانه کمک در ارتباط باشید برای تماس با ما از طریق تلفن های ثابت شماره 9099070192 و از طریق موبایل شماره 0217129 را شماره گیری کنید.

 

 

نظرات :
 • img
  مصیری
  1401/04/20 - 11:57
  پاسخ

  " من کش واتساپم رو خالی کردم عالی شد سرعت واتس اپ و گوشیم "

 • img
  هادی
  1401/05/15 - 10:27
  پاسخ

  " سلام خیلی ممنون از مطالب مفیدتون.آیا امکان اینکه ویدیوها رو‌مانند تلگرام از حالت دانلود خارج ولی حذف نکرد وجود دارد؟ "

 • img
  مهدی
  1402/06/03 - 04:16
  پاسخ

  " سلام اگه میشه یکی ازدوستان منوکمک کنه خیلی درگیراین موضوعم.من گوشیم آیفون ۱۱پرو هستش وتو واتساپ فروش آنلاین دارم و تهدادمخاطبینم بالای ۱۲هزاره و روزی حدود۳۰۰پیام دارم .الان بعداز ۱سال واردواتساپ که میشم واتساپم هنگ میکنه و تکون نمیخوره وبایدخیلی باهاش کلنجاربرم و منتظربمونم تا پیامها واستوریهام بروز بشن و واتساپم از هنگی دربیاد.حتی یکباربکاپ از واتساپم گرفتم و واتساپم رو پاک ودوباره نصب وبکاپ رو واردش کردم ولی فایده ای نداره وبازهمون مشکل رو دارم.اگه ممکنه کسی ازدوستان وارده بهم کمک کنه.ممنون "

  • img
   پشتیبان موبایل
   1402/06/04 - 12:33

   " تماس بگیرید با مرکز کارشناسان راهنماییتون می کنند مشکل رو برطرف کنید 9099071540 از خطوط ثابت "

ارسال نظر :

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

عملیات انجام شد