مرکز پاسخگویی تلفنی به سوالات رایانه ای و موبایلی 9099070192 (تماس با تلفن ثابت) - 0217129 (تماس با موبایل)
تماس با کارشناس

چرا پرینت کم رنگ است؟

 • توسط : امیر حسینی سالمی
 • انتشار: 1400/09/23 - بروزرسانی: 1403/03/21
چرا پرینت کم رنگ است؟ | رایانه کمک
پرینتر سخت افزار

چرا پرینتر کمرنگ چاپ میکند؟

علت کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر چیست؟

پرینتر یکی از ابزارهای  کاربردی است  که روزانه سندهای مدنظر را در نسخه کاغذی چاپ می کند.اما خب در حین انجام کار مشکلاتی را دارد مانند تیره شدن پرینت یا کمرنگ بودن پرینت که  ذهن کاربران را درگیر میکند. و موردی که از همه معمول تر است و از کارشناسان ما  می پرسند اینکه چرا پرینت کم رنگ است؟  و یا علت سفید پرینت گرفتن پرینتر چیست؟ کم رنگ بودن پرینت در هنگام پرینت گرفتن می تواند موجب ناخوانایی سند مدنظر شود به خصوص در مواقعی که  محتوا بسیار مهم است مشکل ایجاد می کند.این موضوع  میتواند دلایلی مختلفی مثل نوع کارتریج در پرینتر ، نوع رنگ استفاده شده در پرینتر، نوع تونر در پرینتر، کیفیت تونر و یا حتی مربوط به بخش تنظیمات مربوط به رنگ چابگر باشد.

نظر شما را به یکی از مشاوره های  کارشناس شرکت رایانه کمک تهران با کاربر خود داشته را جلب میکنم.

کاربر : الو رایانه کمک

کارشناس رایانه کمک: رایانه کمک بفرمایید در خدمتتون هستم.

کاربر : اقا پرینتر من کم رنگ چاپ میکنه مشکلش چیه؟

کارشناس :  کم رنگ چاپ کردن در پرینتر هم میتونه مشکل از کارتریج شما باشه.

کاربر : تازه تونر و کارنریج پرینترمو عوض کردم ولی حل نشد.

کارشناس : پس ممکنه از سخت افزارپرینتر شماست.

کاربر :  آهان ، شما واحد تعمیرات فنی دارید؟

کارشناس رایانه کمک : بله شرکت رایانه کمک استان تهران واحد تعمیرات سخت افزاری و نرم افزاری هم داره .

کاربر : تعمیر پرینتر هم انجام میدین .

کارشناس  رایانه کمک: بله هرگونه  تعمیر ورفع مشکل پرینتر هم انجام میدیم.

کاربر : چه خوب الان چطوری باید سفارش خودمو ثبت کنم .

کارشناس رایانه کمک : شما میتونید از طریق سامانه ثبت سرویس شرکت رایانه کمک ، درخواست خودتونو برای ما بفرستید . بعد از ثبت سفارشتون در داخل سامانه کارشناسان تیم رایانه کمک با شما تماس میگیرن .

کاربر : ثبت سرویس حضوری در منزل هم دارید.

کارشناس : در داخل همون سامانه ثبت سرویس شما میتونید حضوری بودن تعمیرات را مشخص کنید

کاربر : چه خوب.

در ادامه همراه رایانه کمک باشید تا به بررسی مشکلات پرینتر در چاپ و روش های رفع این مشکلات بپردازیم.

 

✴️✴️ رفع مشکلات سخت افزاری کامپیوتر با کارشناسان فنی رایانه کمک  : ☎️از طریق تلفن ثابت 9099070192 و 📱 از طریق موبایل 0217129

کابران رایانه کمک معمولا در رابطه با پرینتر چنین سوالاتی را از کارشناسان ما میپرسند شاید سوال شما هم باشه بهتره با این سوالات آشنا بشیم:

 • علت کم رنگی پرینتر از چیست ؟
 • چگونه مشکل کم رنگ بودن پرینت را حل کنم؟
 • چرا در هنگام پرینت برخی قسمت ها کمرنگ تر مشاهده میشود؟
 • چرا اغلب کارتریج ها پس از شارژ کمرنگ تر از قبل پرینت میگیرند؟
 •  

آنچه در این مقاله می خوانیم:

علت کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر چیست؟

کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر؛ دلایل و راهکارها

نقش تونر در کم رنگ بودن پرینت

شارژ کارتریج پرینتر

کاغذ؛ عاملی کمتر جدی گرفته شده در علت کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر

✅رطوبت محیط

نقص در اجرای پرینتر

کم رنگ بودن پرینت در چاپگر جوهرافشان

نکاتی هنگام خرید تور پرینتر

پاسخ به سوالات متداول کاربران در رابطه کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر؛ دلایل و راهکارها

✅سخن پایانی

 

علت کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر چیست؟

چرا پرینتر کمرنگ چاپ میکند؟ شاید شما هم  با این مشکل مواجه هستید. خوب است بدانید که کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر اچ پی دو علت اصلی دارد؛ به گونه ای که یا پرینتر خود را در حالت Economy Mode که موجب کاهش میزان مصرف تونر در کارتریج می شود قرار داده اید یا هنگام شارژ کارتریج این دستگاه از تونر یا جوهر بی کیفیت استفاده کرده اید. علاوه بر این اگر به تازگی یک کارتریج نو خریداری کرده اید و در پرینتر قرار داده اید، این احتمال وجود دارد که کارتریج شما به علت ارزان قیمت و بی کیفیت بودن موجب کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر HP شود. در ادامه به  بررسی بهتر و بیشتر این مشکل خواهیم پرداخت.

کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر؛ دلایل و راهکارها

برای بررسی دلایل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر HP تعمیر کاران پرینتر معتقدند اصلی ترین و مهمترین دلیل کم رنگ بودن پرینت مربوط به پودری است که در چابگر استفاده می شود. این پودر در محفظه ای کوچک از کارتریج جاساز میشود. این پودر می تواند (رنگی) یا (سیاه و سفید) باشد.

همچنین عامل دیگری که در کم رنگ بودن پرینت موثر است درام پرینتر می باشد؛ خرابی درام، زمینه سازمشکلاتی همچون سایه انداختن، خط های تیره عمودی بر روی کاغذ خواهد شد. البته در بررسی علل و عوامل کم رنگ بودن پرینت هرگز نباید آلودگی  مگنت و بلید مگنت را نادیده گرفت؛ زیرا هر گونه خرابی و آلودگی در این قسمت ها ، بر روی کیفیت پرینت شما تاثیر میگذارد . نکته آخر اینکه اگر پرینتر شما برای مدتی طولانی است که کار می کند، پس لازم است در قدم اول میزان مناسب پودر در کارتریج و کیفیت آن را بررسی کنید تا بتوانید این مشکل را حل کنید.

نقش تونر در کم رنگ بودن پرینت

کاهش میزان مصرف تونر در کارتریج می تواند دلیل دیگری باشد. یکی از مهمترین ویژگی های پرینتر خوب داشتن تونر مرغوب است جالب است بدانید برای گرفتن یک پرینت خوب به یک تونر خوب و با کیفیت احتیاج دارید پودر تونر در کارتریج  در پرینتر یکی از مهمترین اجرا در چاپ است در صورتی که از تونر نامرغوب استفاده کنید شاهد بی کیفیت بودن چاپ و کم رنگ بودن پرینت خواهید بود. به یاد داشته باشید در صورتی که کارتریج در فواصل زمانی بلند مدت به شارژ نیاز پیدا می کند احتمالاً دستگاه شما کم پرینتر می گیرد و نیاز به شارژ مجدد کارتریج ندارد. لذا لازم به ذکر است که تعویض تونر در پرینتر نیاز به مهارت دارد پس لازم است که حتما برای انجام این کار با افرادی که در زمینه تعمیر پرینتر مهارت دارند مشورت کنید.

همچنین جالب است بدانید در کیفیت پودر تونر هر قدر ذرات تشکیل دهنده آن کوچک‌ تر باشند کیفیت چاپ بهتر خواهد بود، به همین دلیل کارخانه‌ های سازنده‌ی تونر، برای افزایش کیفیت چاپ، ذرات تونرِ تولیدی خود را از ۱۶ میکرون به حدود ۸ میکرون رسانده‌ اند.

نکته : لازم به ذکر است که هر نوع تونری با هر پرینتر سازگار نیست ، پس لازم است  نسبت به مدل و نوع پرینتر خود تونر مخصوص به آن را تهیه کنید.

همچنین کاربران برای کاهش میزان مصرف تونر در کارتریج، پرینتر خود را بر روی حالت Economy Mode قرار می دهند. اگر شما هم پرینتر خود را بر روی این حالت قرار داده اید برای اینکه از شر مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر HP خلاص شوید، بهتر است پرینتر خود را از روی این حالت بردارید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ­ ابتدا فایل مورد نظرتان را برای پرینت در کامپیوتر خود باز کرده و وارد تب File شوید و گزینه Print را انتخاب کنید.
 • بر روی Printer properties که در پایین کادر Printer قرار دارد کلیک کنید.
 • در پنجره جدیدی که برایتان باز می شود به تب Print/Quality بروید.
 • در بخش Print Quality گزینه Economy Mode را غیر فعال کنید

 

شارژ کارتریج پرینتر

خالی شدن کارتریج یکی از دلایل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر می تواند باشد اما قبل از هرتوضیحی بهتر است بدانیم کارتریج چیست؟

کارتریج چیست؟

محفظه‌ ای که در آن پودر، یا جوهر چاپ نگهداری می‌گردد “کارتریج”  نام دارد. در پرینتر های لیزری از کارتریج تونر استفاده می‌ شود. یک کارتریج پرینتر لیزری از دو قسمت تونر و درام تشکیل میشود.

در پرینترهای لیزری انتقال دستورات چاپ از پرینتر به سطح کاغذ توسط این دو قسمت انجام می‌شود. ترکیب قرار گرفتن این دو قطعه در پرینترهای مختلف می‌ تواند به صورت کنار هم  و یا مجزّا باشد که در پرینترهای لیزری سیا‌ه‌ و‌ سفید، تونر و درام اکثراً کنار هم هستند.

امکان دارد بعد از اینکه کارتریج پرینترتان را شارژ می کنید با مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر اچ پی مواجه شوید؛ دلیل آن هم می تواند رعایت نکردن یکسری نکات کلیدی، هنگام شارژ کردن کارتریج پرینتر باشد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

نکاتی برای شارژ کارتریج:

اگر خودتان  شارژ کارتریج پرینتر اچ پی را انجام می دهید، سعی کنید پودر یا جوهری را که خریداری می کنید از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

اگر هنگام شارژ کارتریج شاهد سبز رنگ شدن درام یا غلتک بودید، بهتر است بدانید که زمان تعویض کارتریج پرینتر شما رسیده است.

توجه داشته باشید که در داخل کارتریج، قطعه ای تیغه ای شکل وجود دارد به نام Dr Blade که اگر به درستی در جای خود قرار نگیرد مانع از انتقال جوهر یا تونر به کارتریج می شود. درنتیجه موجب بروز مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر می شود.

کاغذ؛ عاملی کمتر جدی گرفته شده در علت کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر

یکی دیگر از دلایل کم رنگ چاپ کردن پرینتر پس از شارژ کارتریج استفاده از کاغذ نامناسب برای پرینت، یا تنظیمات نادرست در بخش Paper تنظیمات، امکان کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر را افزایش می دهد. این مسئله در پرینترهای جوهری از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا طیف گسترده تری از انواع کاغذ در این پرینترها مورد استفاده قرار می گیرد. همه پرینترها، چه لیزری و چه جوهر افشان از طیف مشخصی از کاغذ پشتیبانی می کنند که در دفترچه راهنمای آنها قابل مشاهده است. استفاده از کاغذ پشتیبانی نشده و یا با کیفیت کم می تواند به مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر ختم شود. سعی کنید تا از برندها در مراکز فروش معتبر کاغذ برای چاپ استفاده کنید.

رطوبت محیط

از دلایل دیگر چاپ کم رنگ بعد از شارژ می تواند رطوبت موجود در محیط باشد. قرار گیری پرینتر در رطوبت ممکن است سطح کاغذ را ناهموار کرده و باعث  شود تا پودر تونر به صورت یکنواخت در تمامی نواحی کاغذ پخش نشود و در نتیجه شما را با مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر مواجه کند. سعی کنید تا کاغذ را در محل و بسته بندی مناسب محافظت کنید.

نقص در اجرای پرینتر

دلیل دیگر اینکه چرا برگه کمرنگ چاپ می شود؟ را می توان در خود پرینتر جستجو کرد. قطعاتی مانند مجموعه فیوزینگ و یا بلید (Blade) نقش مهمی در توزیع و تثبیت تونر بر روی کاغذ دارند. تونر در پرینتر لیزری از دو جزء پلاستیک و واحد رنگ دهنده تشکیل شده است. برای چسبیدن تونر به کاغذ و چاپ تصویر بر روی آن، در پرینتر لیزری از حرارت تولید شده توسط مجموعه فیوزینگ استفاده می شود. تونر ریخته شده بر روی کاغذ با گذر از غلتک پر حرارت واحد فیوزینگ آب می شود و به کاغذ می چسبد. همچنین بلید یا مگنت وظیفه توزیع یکدست تونر بر روی کاغذ را به عهده دارد.

کم رنگ بودن پرینت در چاپگر جوهرافشان

در برخی مواقع مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر می تواند به دلیل چاپگرهای جوهرافشان باشد که در این مواقع این جوهرافشان ها دچار گرفتگی در نازل ها و یا حباب در شلنگ متصل به مخزن رنگ شده اند. که لازم است با استفاده از نرم افزار مخصوص چاپگر و یا ب ه صورت دستی تتمیز شوید. در صورت نیاز به کمک در این مورد می توانید از کارشناسان ما در رایانه کمک نیز راهنمایی ومشاوره  بگیرید.

 •  
 •   میخوای بدونی کارتریج پرینتر لیزری چی هست و چطور می تونی تعویضش کنی؟؟؟اگر علاقه مند هستید مطلب “کارتریج پرینتر لیزری” را مطالعه کنید.
 •  

نکاتی هنگام خرید تور پرینتر

لازم به ذکر در هنگام خرید و نگهداری تونر بهتر است که به نکات زیر توجه داشته باشید.

 1. تونر یک ماده سمی است پس از هر گونه لمس این ماده بدون دستکش جدا خوداری کنید.
 2. هر ذره تونر بسیار سبک و ریز است و میتواند تا ۶ ساعت در هوا معلق بماند بهتر است بدانید حتی جارو برقی خانگی هم قادر به جمع آوری آن روی سطح ریخته شده نیست.
 3. اگر تونر به پوست و یا لباس شما چسبید آن را فقط با آب سرد بشویید .زیرا آب گرم بیشتر تونر را بر روی لباس یا پوست شما پخش میکند.
 4. تنفس زیاد ماده کربن موجود در تونر باعث بروز بیماری های ریوی خواهد شد.
 5. عمر مفید یک ذره تونر در یک اتاق ( بدون رطوبت) تقریبا یک سال است و بعد از گذر این زمان باید به تعویض آن اقدام کنید.

 

برای آموزش تصویری تعویض کارتریج پرینتر لیزری روی لینک زیر کلیک کنید

آموزش تصویری تعویض کارتریج پرینتر لیزری

 

پاسخ به سوالات متداول کاربران در رابطه کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر؛ دلایل و راهکارها

در این قسمت به تعدادی از سوالات کاربران در رابطه با قراردادن هدر (header) و فوتر (footer) در اکسل در سیستم پاسخ خواهیم داد. کارشناسان مجرب و متخصص رایانه کمک برای ارائه خدمات کامپیوتری خود از طریق تماس تلفنی و پاسخگویی آنلاین به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند شما می توانید برای دریافت پاسخ سوال های خود از طریق تلفن های ثابت با شماره 9099070192 و از طریق موبایل با شماره  0217129 با کارشناسان رایانه کمک در ارتباط باشید.

چگونه پرینتر را پر رنگ کنیم؟

- برای پر رنگ چاپ شدن پرینتر بهتر است نکاتی را در دستگاه پرینتر ملاحظه کنید. مانند شارژ کارتریج و رنگ، مناسب بودن کاغذ، تنظیمات پرینتر، نبودن نقص در پرینتر

آیا شارژکارتریج میتواند کیفیت رنگ را تغییر دهد؟

-امکان دارد بعد از اینکه کارتریج پرینترتان را شارژ می کنید با مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر اچ پی مواجه شوید؛ دلیل آن هم می تواند رعایت نکردن یکسری نکات کلیدی، هنگام شارژ کردن کارتریج پرینتر باشد که در این مقاله به تفضیل به آن پرداختیم.

آیا میتوان پرینتر را در حالت چاپ پر رنگ قرار داد ؟

- بله. تنظیمات پرینتر برای کمرنگ و پر رنگ شدن صفحات می تواند کمک کند.

سخن پایانی

برای رفع مشکل چرا پرینت کم رنگ است؟ ابتدا باید مشکل چابگر را به صورت دقیق شناسایی کنید و سپس به فکر رفع آن باشید ، زیرا عیب یابی دقیق است که تعیین کننده مسیر تعمیر خواهد بود .

لذا برای هر گونه تعمیر چابگر خود بهتر است باکارشناسان فنی رایانه کمک مشورت کنید زیرا این افراد اطلاعات بسیاری در زمینه تعمیر هر گونه قطعات سخت افزاری دارند و با استفاده از ابزار و تجهیزات لازم و تکیه بر دانش و تخصص خود، مشکل چابگر شما را شناسایی و در کمترین زمان ممکن به رفع آن میپردازند رایانه کمک دارای واحد تعمیرات کامپیوتر در محل بوده و شما میتوانید با شماره گیری ۰۲۱۷۷۱۹۲۳۳۷ و یا ثبت سفارش خود در سامانه ما مشکل خود را بازگو کنید تا کارشناسان کمک رسان رایانه کمک به رفع مشکل شما بپردازند .همچنین می توانید در اینستاگرام همراه رایانه کمک باشید و از تازه ترین اخبار روز تکنولوژی و جدیدترین ترفندهای گوشی و کامپیوتر با خبر شوید

نظرات :
اولین نظر را ثبت کنید

برای این مطلب تابحال نظری ثبت نشده است. اولین نفر باشید

ارسال نظر :

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

عملیات انجام شد