مرکز پاسخگویی تلفنی به سوالات رایانه ای و موبایلی 9099071540 (تماس با تلفن ثابت) - 0217129 (تماس با موبایل)
تماس با کارشناس

کابل LAN چیست؟

 • توسط : امیر حسینی سالمی
 • انتشار: 1400/09/23 - بروزرسانی: 1401/10/19
کابل شبکه چیست؟ | رایانه کمک
شبکه اینترنت سخت افزار

کابل شبکه و یا کابل LAN یکی از مهم‌ترین اجزای شبکه‌های کامپیوتری است. امروزه باوجود پیشرفت تکنولوژی‌ وایرلس، بسیاری از شبکه‌های کامپیوتری هنوز هم به کابل‌ها و محیط‌ های فیزیکی برای انتقال داده‌ بین دستگاه‌های مختلف وابسته هستند. به همین دلیل ما در بخش شبکه شرکت رایانه کمک تصمیم گرفتیم به منظور پاسخگویی به سوالات رایانه ای شما در مورد کابل شبکه این مقاله را تهیه کنیم .

برای اینکه یک داده از یک کامپیوتر به یک کامپیوتر دیگر تحت شبکه ارسال شود، داده باید یک‌ سری مراحل نرم‌ افزاری و سخت افزاری را طی کند به‌طور مثال: کد گذاری شود، دسته‌بندی شود، مقصدش مشخص شود و نهایتا به یک اطلاعات قابل انتقال تبدیل شده تا از طریق کابل LAN یا کابل شبکه منتقل شود.

به‌طورکلی کابل شبکه رابط بین دستگاه‌هایی مانند: سرورها، روترها و یا کامپیوترهای می‌باشد  یکی از وظایف کابل شبکه جا به جا کردن این اطلاعات بین سیستم ها بوده و هیچ دخالتی در اصل اطلاعات ندارد.

به‌طور مثال کابل LAN مانند یک مامور اداره‌ی پست است که فقط اطلاعات را از مبدا به مقصد می‌رساند و هویت اطلاعات برایش هیچ تفاوتی ندارد.

 

فهرست

کابل شبکه یا کابل LAN چیست؟

انواع کابل‌های LAN یا کابل‌های شبکه

کابل‌های زوج تابیده شده یا Twisted Pair) TP)

تفاوت کابل شبکه و پچ کورد در چیست ؟

دسته‌ بندی کابل شبکه Twisted Pair

دسته بندی کابل شبکه از نظر جنس روکش

آیا تابه‌حال داخل کابل شبکه یا کابل LAN را دیده‌اید؟

اجزای داخل کابل شبکه یا کابلLAN

پاسخ به سوالات کاربران در رابطه با کابل LAN

سخن آخر

 

 

کابل شبکه یا کابل LAN چیست؟

کابل شبکه به مجموعه سیم‌ هایی از جنس مس یا شیشه گفته می‌ شود که برای اتصال و انتقال داده و اطلاعات بین کامپیوترها و روترها و سوییچ‌ ها و شبکه‌های استورج SAN (به طور کلی بین اجزا و مولفه های شبکه) استفاده می‌شود. پس کابل‌ ها رسانه‌ای هستند که داده‌ ها در آن جریان دارند و اطلاعات از دستگاهی در شبکه به دستگاه دیگری منتقل می‌شود.

lan مخفف شبکه محلی است و یک شبکه رایانه ای است که کامپیوترهای یک منطقه خاص مانند خانه ها، دانشگاه ها، دفاتر، ساختمان های تجاری، آزمایشگاه ها و تقریباً هر مکان با طیف وسیعی از رایانه ها را در نزدیکی به هم متصل می کند. lan ها در شبکه های رایانه ای بسیار حیاتی هستند و تقریباً هر رایانه ای که استفاده می کنید به طریقی به دستگاه دیگری متصل است. از این نوع کابل استفاده می کند.

 

بیشتر بخوانید: شبکه کردن دو کامپیوتر با کابل LAN - آموزش تصویری

 

انواع کابل‌های LAN یا کابل‌های شبکه

 • کابل‌های زوج تابیده شده یا Twisted Pair)  TP)
 • کابل‌های شبکه ی کواکسیال
 • کابل‌های شبکه  فیبر نوری

کابل‌های زوج تابیده شده یا Twisted Pair) TP)

 

یکی از اقتصادی‌ ترین و پرکاربرد ترین نوع کابل‌ های شبکه و یا کابل LAN، کابل زوج به هم تابیده یا زوج تابیده شده است. قیمت کابل LAN از نوع زوج به هم تابیده بسیارمناسب تر  نسبت به سایر کابل‌ها است، نصب آن‌ها بسیار آسان است و ابزاری که برای نصب آن لازم است بسیار ارزان است. کابل‌های زوج در هم تابیده شده به دو نوع کلی شیلد‌ دار (STP) و بدون شیلد (UTP) تقسیم می‌شود.

این نوع کابل در دهه‌ی ۱۹۹۰ به‌تدریج جایگزین کابل کواکسیال شد. سرعت انتقال اطلاعات درابتدا حدود ۱۰ مگابیت بر ثانیه بود «کابل CAT3» و اما در حال حاضر کاربران زوج تابیده شده CAT8 توسعه داده شده است حدود ۴۰ گیگابایت بر ثانیه سرعت دارد. برای اتصال کابل شبکه‌ی TP به تجهیزات دیگر از کانکتورها یا سوکت RJ-45 استفاده می‌شود.

تفاوت کابل شبکه و پچ کورد در چیست ؟

پچ کورد و کابل شبکه ماهیت یکسانی دارند وظیفه هر دو انتقال اطلاعات در شبکه‌ است. پچ کورد در متراژهای مشخصی تولید میشود و به دو سر آن سوکت زده میشود. همین موضوع باعث میشود کارهای یک شبکه خیلی سریع‌ تر و منظم‌ تر پیش برود. از طرفی درصد خطای سوکت زدن در محل نصب را به شدت کاهش میدهد. پچ کورد ها بیشتر در دفاتر اداری و قفسه‌ های الکتریکی و مسافت‌های کوتاه استفاده می شوند.

دسته‌ بندی کابل شبکه Twisted Pair

کابل شبکه براساس پهنای باند، سرعت، نویزپذیری، جنس روکش و…

به چند دسته تقسیم می‌شود. اما به‌طور استاندارد به دسته‌های CAT7 تا CAT8 تقسیم می‌شوند. این دسته‌ها از CAT1 «مخفف Category 1 و یا دسته ۱» شروع شده و به CAT8 می‌رسند. هر چه عددی که کنار CAT می‌آید بالاتر باشد قابلیت‌های کابل بالاتر می‌رود مانند سرعت انتقال اطلاعات، پهنای باند و نویزپذیری آن‌ها بهبود پیدا می‌کند.

به عنوان مثال وقتی می‌گوییم کابل شبکه‌ی CAT6 منظور همان کابل LAN از نسل ۶ است و برای مابقی دسته‌ بندی‌ های کابل شبکه نیز به همین صورت است.

 

 

اگه برای پخش اهنگ  داخل ماشین با کابل به مشکل برخوردی! حل مشکل کابل aux و پاز شدن آهنگ در ماشین

 

دسته بندی کابل شبکه از نظر جنس روکش

بدیهی است که اجزای درون کابل نیاز به یک روکش و محافظ دارند. روکش کابل شبکه با توجه به محیط مورد استفاده به  دودسته تقسیم میشود.

کابل شبکه فضای داخلی Indoor

کابل شبکه فضای باز Outdoor

کابل شبکه فضای داخلی معمولا از جنس پی وی سی است  هرچند محافظی برای اجزای دورنی کابل محسوب می شود ولی در برابر عوامل محیطی مثل گرد و غبار، نور خورشید، ضربه، کشش و… مقاومت بالایی ندارند چرا که در محیط داخلی غالباً از این موراد به دور هستند.

در حالی که کابل شبکه‌ی خارجی  با روکش پلی اتیلن محفوظ شده است تا بتواند در برابر همین عوامل محیطی کابل و یا سیم لن رو مقاوم می‌کند این روکش کمک می کند تا کابل  در برابر رطوبت، سرما و گرما، گرد و غبار، ضربه، جویدگی حشرات و ... محفوظ بماند.

 

آیا تابه‌حال داخل کابل شبکه یا کابل LAN را دیده‌اید؟

در شکل زیر داخل یک کابل شبکه را می‌بینید که در طراحی آن، تمام شرایط برای کاهش نویز درنظر گرفته شده است. معمولا در دسته‌ بندی CAT6 به بعد کابل‌ ها به این شکل طراحی می‌شوند.

 

 

اگر از کابل AUX  استفاده می کنید و یا سوالی در این زمینه دارید مقاله کابل AUX را از دست ندهید.

 

اجزای داخل کابل شبکه یا کابل LAN

کابل شبکه دارای ۸ سیم با رنگ‌ های مختلف است که ۴ رنگ اصلی و ۴ رنگ فرعی می‌باشند. ۴ رنگ اصلی عبارتند از: نارنجی، سبز، آبی و قهوه‌ای و ۴ رنگ فرعی هم ترکیبی از رنگ‌های اصلی با رنگ سفید هستند که رنگ‌های آن‌ها عبارتند از: نارنجی سفید، سبز سفید، آبی سفید، قهوه‌ای سفید. یک رنگ اصلی و یک رنگ فرعی با هم تشکیل یک زوج می‌دهند. رنگ اصلی برای ارسال سیگنال مثبت و رنگ فرعی برای ارسال سیگنال منفی به کار می‌رود.

پاسخ به سوالات کاربران در رابطه با کابل LAN

در این قسمت  -به تعدادی از سوالات پر تکرار کاربران در رابطه با کابل LAN پاسخ خواهیم داد

از کجا بدونم چه کابلی مناسب کار من هست؟

-شما لازم است با توجه  به پروژه ای که می خواهید انجام دهید کابل مناسب را سرچ کرده و خریداری کنید. همه چیز بستگی به رود انجام کار شما دارد.

کابل شبکه خوب در بازار چه برندی هست؟

-در حال حاضر برند‌ های خوب در بازار برای کابل شبکه: ” لگراند، نگزنس، بلدن، برندرکس، شهید قندی، رویان ” می باشد.

کابل شبکه CAT8 چه کاربردی دارد؟

-کابل CAT8  آخرین و مدرن‌ ترین انواع کابل لن است که دارای ویژگی‌ های منحصر به فردی است. توجه کنید که این کابل نیز همانند کابل CAT7 تنها به صورت شیلد دار تولید و عرضه شده است. برخی از ویژگی‌های کابل CAT8 شامل موارد زیر است:

 • سرعت انتقال: 40 گیگابیت در ثانیه
 • فرکانس: 2000 مگاهرتز
 • حداکثر طول: 30 متر

اگر زمان تنظیم کارت شبکه با مشکل روبرو شدی مطلب آموزش تنظیمات کارت شبکه در ویندوز را مطالعه کنید.

برای انتخاب کابل شبکه مناسب  به چه نکاتی باید توجه کرد؟

-برای انتخاب کابل شبکه پیش از انتخاب و خرید،بهتر است سه فاکتور مهم مورد نظر قرار گیرد:

 • سرعت مورد نیاز
 • فرکانس مورد نظر
 • فاصله بین تجهیزات

کابل‌ شبکه شیلد دار چیه؟ و چه کاربردی داره؟

-کابل‌ های شبکه شیلد دار، یک روکش مضاعف در درون کابل وجود دارد که باعث می‌شود نرخ تداخل سیگنال در کابل لن، کاهش پیدا کند.

به چه علت با وجود رقیب قدرنمندی مانند فیبر نوری هنوز هم استفاده از کابل لن  TPرایج است؟

هر دستگاهی که پورت شبکه RJ-45 داره، با این نوع کابل LAN، سازگاری دارد، همچنین قیمت مناسب نسبت به فیبر نوری دلیل دیگری برای استفاده رایج کابل لن TP می باشد.

 

سخن آخر

ما در مجموعه رایانه کمک روزانه به سوالاتی در جهت رفع مشکل شبکه پاسخ می دهیم که  بسیاری از این مشکلات به علت فرسودگی کابل شبکه LAN یا استفاده از کانفیگ اشتباه در کارت شبکه می باشد .

کارشناسان رایانه کمک همیشه و همه جا همراه رایانه و پشتبان تلفنی آنلاین شما هستند. اميدوارم اين مطلب براي شما كاربر گرامي مفيد بوده باشد. شما نيز مي توانيد در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با نصب بازی بر روی کامپیوتر با كارشناسان ما در رايانه كمك تماس بگيريد. برای تماس با رایانه کمک میتوانید از طریق تلفن های ثابت با شماره 9099071540 و از طریق موبایل با شماره  0217129 تماس حاصل فرمایید

 

نظرات :
اولین نظر را ثبت کنید

برای این مطلب تابحال نظری ثبت نشده است. اولین نفر باشید

ارسال نظر :

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

عملیات انجام شد