کابل LAN چیست؟

کابل lan چیست؟ |رایانه کمک تلفنی

کابل شبکه و یا کابل LAN یکی از مهم‌ترین اجزای شبکه‌های کامپیوتری است. امروزه باوجود پیشرفت تکنولوژی‌ وایرلس، بسیاری از شبکه‌های کامپیوتری هنوز هم به کابل‌ها و محیط‌ های فیزیکی برای انتقال داده‌ بین دستگاه‌های مختلف وابسته هستند. به همین دلیل ما در بخش شبکه شرکت رایانه کمک تصمیم گرفتیم به منظور پاسخگویی به سوالات رایانه ای شما در مورد کابل شبکه این مقاله را تهیه کنیم .

برای اینکه یک داده از یک کامپیوتر به یک کامپیوتر دیگر تحت شبکه ارسال شود، داده باید یک‌سری مراحل نرم‌افزاری و سخت افزاری را طی کند به‌طور مثال: کدگذاری شود، دسته‌بندی شود، مقصدش مشخص شود و نهایتا به یک اطلاعات قابل انتقال تبدیل شده تا از طریق کابل LAN یا کابل شبکه منتقل شود.

به‌طورکلی کابل شبکه رابط بین دستگاه‌هایی مانند: سرورها، روترها و یا کامپیوترهای می‌باشد  یکی از وظایف کابل شبکه جا به جا کردن این اطلاعات بین سیستم ها بوده و هیچ دخالتی در اصل اطلاعات ندارد.

به‌طور مثال کابل LAN مانند یک مامور اداره‌ی پست است که فقط اطلاعات را از مبدا به مقصد می‌رساند و هویت اطلاعات برایش هیچ تفاوتی ندارد.

انواع کابل‌های LAN یا کابل‌های شبکه

  • کابل‌های زوج تابیده شده یا Twisted Pair)  TP)
  • کابل‌های شبکه ی کواکسیال
  • کابل‌های شبکه  فیبر نوری

کابل‌های زوج تابیده شده یا Twisted Pair) TP)

یکی از اقتصادی‌ترین و پرکاربردترین نوع کابل‌های شبکه و یا کابل LAN، کابل زوج به هم تابیده یا زوج تابیده شده است. قیمت کابل LAN از نوع زوج به هم تابیده بسیارمناسب تر  نسبت به سایر کابل‌ها است، نصب آن‌ها بسیار آسان است و ابزاری که برای نصب آن لازم است بسیار ارزان است. کابل‌های زوج در هم تابیده شده به دو نوع کلی شیلد‌دار (STP) و بدون شیلد (UTP) تقسیم می‌شود.

این نوع کابل در دهه‌ی ۱۹۹۰ به‌تدریج جایگزین کابل کواکسیال شد. سرعت انتقال اطلاعات درابتدا حدود ۱۰ مگابیت بر ثانیه بود «کابل CAT3» و اما در حال حاضر کاربران زوج تابیده شده CAT8 توسعه داده شده است حدود ۴۰ گیگابایت بر ثانیه سرعت دارد. برای اتصال کابل شبکه‌ی TP به تجهیزات دیگر از کانکتورها یا سوکت RJ-45 استفاده می‌شود.

دسته‌بندی کابل شبکه Twisted Pair

کابل شبکه براساس پهنای باند، سرعت، نویزپذیری، جنس روکش و…

به چند دسته تقسیم می‌شود. اما به‌طور استاندارد به دسته‌های CAT7 تا CAT8 تقسیم می‌شوند. این دسته‌ها از CAT1 «مخفف Category 1 و یا دسته ۱» شروع شده و به CAT8 می‌رسند. هر چه عددی که کنار CAT می‌آید بالاتر باشد قابلیت‌های کابل بالاتر می‌رود مانند سرعت انتقال اطلاعات، پهنای باند و نویزپذیری آن‌ها بهبود پیدا می‌کند.

به عنوان مثال وقتی می‌گوییم کابل شبکه‌ی CAT6 منظور همان کابل LAN از نسل ۶ است و برای مابقی دسته‌بندی‌های کابل شبکه نیز به همین صورت است.

حل مشکل کامپیوتر تلفنی
دسته‌بندیسرعت انتقالکاربردپهنای باندساختار کابل
CAT1۱ مگابیت در ثانیهتلفن‌های داخلی۱ مگا هرتزUTP
CAT2۴ مگابیت در ثانیهتلفن ۴ مگا هرتزUTP
CAT3۱۶ مگابیت در ثانیهاینترنت ۱۰ buset۱۶ مگا هرتزUTP
CAT4۲۰ مگابیت در ثانیهToken Ring۲۰ مگا هرتزUTP
CAT5۱۰۰ مگابیت در ثانیهاترنت سریع۱۰۰ مگا هرتزUTP
CAT5c۱۰۰۰ مگابیت در ثانیهاترنت گیگابیتی۲۵۰ مگا هرتزUTP
CAT6۱۰ گیگابایت بر ثانیهاترنت ۱۰ گیگا بیتی۵۰۰ مگا هرتزUTP یا STP
CAT7۲۵ گیگابایت بر ثانیهاینترنت ۱۰ گیگا بایتی۶۰۰ مگا هرتزSTP
CAT7a۲۵ گیگابایت بر ثانیهاینترنت ۱۰ گیگا بایتی۱ گیگا هرتزSTP
CAT8۴۰ گیگابایت بر ثانیهاترنت ۲۵ تا ۴۰ گیگابیت۲ گیگا هرتزSTP

آیا تابه‌حال داخل کابل شبکه یا کابل LAN را دیده‌اید؟

در شکل زیر داخل یک کابل شبکه را می‌بینید که در طراحی آن، تمام شرایط برای کاهش نویز درنظر گرفته شده است. معمولا در دسته‌بندی CAT6 به بعد کابل‌ها به این شکل طراحی می‌شوند.

کابل lan چیست؟ |رایانه کمک تلفنی

اجزای داخل کابل شبکه یا کابل LAN

کابل شبکه دارای ۸ سیم با رنگ‌های مختلف است که ۴ رنگ اصلی و ۴ رنگ فرعی می‌باشند. ۴ رنگ اصلی عبارتند از: نارنجی، سبز، آبی و قهوه‌ای و ۴ رنگ فرعی هم ترکیبی از رنگ‌های اصلی با رنگ سفید هستند که رنگ‌های آن‌ها عبارتند از: نارنجی سفید، سبز سفید، آبی سفید، قهوه‌ای سفید. یک رنگ اصلی و یک رنگ فرعی با هم تشکیل یک زوج می‌دهند. رنگ اصلی برای ارسال سیگنال مثبت و رنگ فرعی برای ارسال سیگنال منفی به کار می‌رود.

ما در مجموعه رایانه کمک روزانه به سوالاتی در جهت رفع مشکل  شبکه پاسخ می دهیم که  بسیاری از این مشکلات به علت فرسودگی کابل شبکه یا استفاده از کانفیگ اشتباه در کارت شبکه می باشد .

کارشناسان رایانه کمک همیشه و همه جا همراه رایانه و پشتبان تلفنی آنلاین شما هستند. 

حل-مشکل-کامپیوتر-رایانه-کمک
آموزش کامپیوتر | بسته ده مهارت
طراحی لوگو

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه ۰ / ۵. تعداد امتیازات ۰

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!