مرکز پاسخگویی تلفنی به سوالات رایانه ای و موبایلی 9099070192 (تماس با تلفن ثابت) - 0217129 (تماس با موبایل)
تماس با کارشناس

تفاوت ADSL و VDSL چیست؟

  • توسط : سیما مومنی
  • انتشار: 1400/09/09 - بروزرسانی: 1402/12/14
تفاوت اینترنت ADSL با VDSL چیست | تعمیر کامپیوتر
اینترنت

تفاوت میان مودم ADSL و VDSL چیست؟

تفاوت vdsl و adsl  یکی از سوالاتی است که ذهن کاربران را مشغول می کند همه ما تا حدودی با اینترنت ADSL آشنایی داریم. اما در مورد اینکه مودم vdsl چیست؟ شاید اطلاعات کمتری را خوانده باشیم و یا  شنیده باشیم.

  اینترنت vdsl  چیست؟ VDSL برگرفته از عبارت Very-high-bitrate Digital Subscriber Line و نسل جدیدی از فناوری DSL روی بستر کابل شبکه است. اینترنت یکی از بزرگترین نیاز های انسان در قرن بیستم است هر فرد روزانه از سرویس های مختلف اینترنت در محل کار، خانه و … استفاده می کند. در گذشته بسیار دور تمام افراد در جامعه با مودم و اینترنتی درحد ۵۶ کیلوبایت به اینترنت متصل می شدند تا اینکه تکنولوژی های جدید در ایران وارد شدند، تکنولوژی های مثل ADSL ،VDSL  و…  که سرعت اینترنت بالایی را فراهم می کنند. هر کدام از این تکنولوژی ها ویژگی هایی دارند، زیرساخت ها یا تجهیزاتی می خواهند در نهایت هرکدام مناسب منطقه ای هستند. کاربران تا کنون سوالات زیر را  در رابطه با تفاوت vdsl و adsl  و این تکنولوژی پرسیده اند:

  • تفاوت ADSL و  VDSL چیست؟
  • مودم vdsl چیست؟
  • تکنولوژی  VDSL برای کدام محلها مناسب است؟
  • ADSL چیست؟
  • قیمت مودم های VDSL و…..

همراه رایانه کمک باشید تا بعد از معرفی تکنولوژی ADSL و آشنایی با تکنولوژیVDSL ، تفاوت بین آنها را بررسی کنیم.

✴️✴️ رفع مشکلات شبکه با کارشناسان فنی رایانه کمک  : ☎️از طریق تلفن ثابت 9099070192 و 📱 از طریق موبایل 0217129

آنچه در این مقاله می خوانیم:

تکنولوژی ADSL  چیست؟

اینترنت فیبر نوری

تکنولوژی  VDSL چیست؟

انواع تکنولوژی های VDSL  

مزایای استفاده از اینترنت vdsl چیست؟

تفاوت میان مودم ADSL و VDSL چیست؟

تفاوت ADSL  و  VDSLاز نظر سرعت

فرق ADSL و  VDSLاز نظر هزینه

مقایسهADSL و  VDSLاز نظر کانفیگ مودم

پاسخ به سوالات متداول کاربران در رابطه با تفاوت ADSL و VDSL چیست؟

کلام آخر

تکنولوژی ADSL  چیست؟

برای اینکه تفاوت vdsl و adsl را بدانیم بهتر است ابتدا درمورد هرکدام از این فناوری ها توضیحات مختصری داشته یاشیم.  تکنولوژیAsymmetric Digital Subscriber Line (ADSL)  به معنی خط اشتراک نامتقارن می باشد سرعت آپلود MB 1.5 و سرعت دانلود  MB  ۲۴ را در اختیار کاربران می گذارد این تکنولوژی از قدرت سیگنال بالایی برخوردار است که به ارسال بهتر اطلاعات بین ISP و رایانه کمک می کند.

نکتهISP  به شرکت ارائه دهنده ی اینترنت می گویند که این شرکت ها از نظر طرح ها و قیمت خدمات با یکدیگر رقابت دارند.

 

 

 

وقتی تفاوت vdsl و adsl را بدانید می توانید انتخاب کنید کدام نوع اینترنت بستر مناسبی می تواند برای ما باشد. تکنولوژی ADSL از زوج مسی در انتقال اطلاعات استفاده می کند که با زیرساخت های ارتباطی در شهر یا روستا در ایران هماهنگ تر است به همین دلیل در تکنولوژی ADSL ،  شرکت های ISP به صورت گسترده تری مناطق را تحت پوشش خود قرار می دهند و میل بیشتری به فعالیت در این تکنولوژی دارند.

 

اینترنت فیبر نوری

اینترنت فیبرنوری یا اینترنت UFB که از عبارت Ultra-Fast Broadband تشکیل شده است، مبتنی بر کابل‌ های فیبرنوری است و می‌ تواند سرعت متوازنی تا یک گیگابیت برای دانلود و آپلود در اختیار کاربر قرار دهد. این نوع اینترنت اخیرا در ایران نیز برای کاربران خانگی و توسط شرکت مخابرات عرضه می‌شود.

در فناوری اینترنت کابل نوری به جای سیگنال‌ های الکتریکی از سیگنال‌ های نوری استفاده می‌ شود که کیفیت و سرعت بالاتری داشته و در برابر شرایط محیطی بسیار مقاوم‌ تر ظاهر می‌ شوند. اینترنت فیبر نوری از سرویس‌ های مبتنی بر DSL بسیار گران‌ تر است و محدودتر نیز میباشد.

تکنولوژی  VDSL چیست؟

مودم vdsl چیست؟ یکی از سوالاتی است که کاربران  زیاد می پرسند. و لازم است قبل از آن در مورد اینترنت VDSL صحبت کنیم. تکنولوژی Very-high-bit-rate Digital Subscriber Line (VDSL)  از ابتدا بر روی کابل های فیبر نوری به ارسال اطلاعات نمی پردازد بلکه از طریق کابل مسی اطلاعات یا دیتا را به نزدیکترین کافوی فیبر نوری ارسال می کند و از آنجا اطلاعات بر روی بستر فیبرنوری قرار می گیرد، این موضوع  یکی از اصلی ترین تفاوت ADSL   و  VDSL می باشد.

نکته : کافوی فیبر نوری به محل های گفته می شود که کابلهای مسی در آن وارد شده سپس فیبر نوری که سرعت بسیار بالاتری دارد از آن خارج می شود سپس سرعت انتقال اطلاعات در آن بسیار افزایش پیدا می کند.

 

 

قبل از بررسی تفاوت vdsl و adsl  باید بدانیم تکنولوژی VDSL از تکنولوژی ADSL جدید تر است اما باز کیفیت آن بستگی به نوع و جنس کابل زوج مسی دارد در سرعت vdslMB 10 و سرعت دانلود  MB 70 می باشد، اما هر مرکز سویچینگ یک یا دو کیلومتر اطراف خود را می تواند پشتیبانی کند به همین دلیل در مسافت های طولانی نیاز به مراکز سوییچینگ بسیار زیادی وجود دارد که باعث افزایش هزینه می شود همچنین به دلیل  قدرت کم این سیگنال ها، نیاز به تجهیزات ارتباطی بیشتری در مسیر وجود دارد این تجهیزات قیمتی بالایی دارند.

سویچینگ در شبکه همان فرآیند مسیریابی است در مسیر ارسال اطلاعات از سویچ ها، گره های و تجهیزات زیادی استفاده می شود به زبان ساده تر  داده ها  در کابل ها به صورت صفر و یک ارسال می شوند و به کمک مراکز سویچینگ تقویت شده و از مسیر های مناسب به سمت مقصد هدایت می شوند.

 

 معایب اینترنت ADSL و VDSL

همانطور که مشاهده کردید درباره اینترنت ADSL و VDSL صحبت کردیم و مفهومشان را متوجه شدیم اما در این بخش قصد دارم تا معایب های آن ها را به شما بگویم.

معایب اینترنت ADSL

1.  سرعت آپلود کمتر از سرعت دانلود، به دلیل نامتقارن بودن خط اشتراک دیجیتال.

2.  عدم امکان جابه جایی از یک مکان به مکان دیگر، به دلیل محدود بودن به خط تلفن.

3.  احتمال اختلال در اتصال در صورت وجود تداخلات الکترومغناطیسی، به دلیل استفاده از فرکانس های بالا.

4.  قطعی های زیاد و نا پایداری شبکه، به دلیل کیفیت پایین خطوط تلفن و تجهیزات مخابراتی.

5.  عدم ارائه حداکثر سرعت، به دلیل محدودیت های فنی و ظرفیتی در شبکه مخابراتی.

 6.  پینگ بالا، به دلیل طولانی بودن مسیر انتقال داده ها از مرکز مخابراتی تا سرورهای مقصد.

 

معایب اینترنت VDSL

 1.  وابستگی مسافتی به مرکز مخابراتی به طوری که هر چه فاصله بیشتر باشد، سرعت کمتر می شود.

2.  سرعت آپلود کمتر از سرعت دانلود، به دلیل نامتقارن بودن خط اشتراک دیجیتال.

 3.  عدم امکان جابهجایی از یک مکان به مکان دیگر، به دلیل محدود بودن به خط تلفن.

 4.  احتمال اختلال در اتصال در صورت وجود تداخلات الکترومغناطیسی، به دلیل استفاده از فرکانسهای بالا.

 5.  نیاز به مدیریت و پیکربندی دقیقتر شبکه و تجهیزات.

 6.  سرعت پایین در مقایسه با سرویس هایی که  جدیداند مانند فیبر نوری، می توانند تا 1000 مگابیت بر ثانیه سرعت دانلود و آپلود ارائه دهند.

 همانطور که مشاهده می کنید با اینکه اینترنت VDSL  سرعت بالاتری را نسبت به اینترنت ADSL ارائه می دهد اما بسیاری از معایب بین این دو مشترک بوده و محدودیت های بسیاری حل نشده باقی مانده اند.

 

انواع تکنولوژی های VDSL  

در جدول زیر انواع تکنولوژی های VDSL  را مشاهده می کنید.

 

 

  میخوای کانفیگ مودم آشنای اول مخابرات رو یاد بگیری ؟یکبار تنظیماتش رو مروکن و بعد مودم آشنای اول رو کانفیگ کن

 

مزایای استفاده از اینترنت vdsl چیست؟

اکنون که متوجه شدیم مودم vdsl چیست  بد نیست به مزیت های این نوع اینترنت نگاهی کنیم. این مزیت ها در واقع تفاوت vdsl و adsl را نیز نشان می دهند. اینترنت‌ های vdsl دارای مزایای زیادی هستند که سبب پرکاربرد شدن آن‌ ها بین کاربران دائمی و اعتباری از اینترنت شده است. این مزایا عبارتند از:

 سرعت بالا در دانلود

 شما می‌ توانید با استفاده از اینترنت vdsl تمامی آنچه را که می‌ خواهید در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنید. شاید شما هم تا کنون دقت کرده باشید که اینترنت‌ های نسل قبل تنها هشت الی شانزده مگابایت سرعت داده را در هر ثانیه در اختیار کاربران قرار می دادند. اما  این نسل از اینترنت‌  با افزایش  ده برابر سرعت اینترنت، سرعت بسیار خوبی را ارائه داده اند

  سرعت بالا در آپلود

همه‌ ی ما می‌ دانیم که گاهی اوقات آپلود برخی از اطلاعات برای ما و برای دیگر افراد بسیار  ضروری است و لازم است با سرعت بسیار بالا و در مدت زمان کم انجام بپذیرد، اما از آنجایی که اینترنت‌ های نسل قبل در این امر کمی نقش دارند، افراد تمایل بیشتری به استفاده کردن از اینترنت وی‌ دی‌ اس‌ ال دارند. در واقع سرعت آپلود این نوع اینترنت هم همانند سرعت دانلود حدود ده برابر اینترنت‌ های ا‌دی‌ اس‌ ال است و می‌ تواند تجربه‌ ی یک سرعت بسیار منحصر به فرد را به شما بدهد.

مقرون به صرفه بودن نسبت به امکانات

هزینه‌ های مناسب، دسترسی دلچسب به انواع محتواها و انواع اپلیکیشن‌ های آنلاین و همچنین دسترسی آسان نیز همه و همه از جمله مزایای این اینترنت‌ ها به شمار می‌آیند. دیگر امروزه کمتر کسی است که نام vdsl را نشنیده باشد چرا که ‌ما در این روزا بیش از همه به یک اینترنت پرسرعت برای انجام امورنیاز داریم.

تفاوت میان مودم ADSL و VDSL چیست؟

قبل از اینکه به فرق مودم VDSL مخابرات با مودم ADSL مخابرات بپردازیم لازم است عوامل تاثیر گذار بر سرعت اینترنت را در نظرداشته باشیم، مسافت، نوع کابل کشی،  منطقه و تعداد مشترکین در یک محل همه بر قدرت اینترنت اثر می گذارند، نوع مودم، قدرت مودم و تعداد استفاده کننده های واقعی از مودم نیز بسیار مهم است همچنین سیم کشی داخل ساختمان و نویز درون خط  همه در سرعت یا کیفیت اینترنت شما موثر است.

تفاوت ADSL  و  VDSLاز نظر سرعت

تفاوت اینترنت ADSL با VDSL چیست؟ تکنولوژی VDSL از  سرعت دانلود و سرعت آپلود بالاتری برخوردار است این سرعت تفاوت سه برابری نسبت به تکنولوژی  ADSL دارد پس برای کسانی که روزانه حجم بالای اطلاعات را در اینترنت انتقال میدهند، مناسب تر است تکنولوژی ADSL  با زیرساخت ها رایج مخابرات سازگارتر می باشد به همین دلیل در اکثر نقاط کشور قابل استفاده است.

 

میخوای کانفیگ مودم زادیسل رو بگیری ؟یکبار تنظیماتش رو مروکن و بعد مودم زادیسل روکانفیگ کن

 

تفاوت vdsl و adsl از نظر هزینه

تفاوت بین اینترنت ADSL و VDSL از نظر قیمت این است که  طرح ها یا تعرفه های مخابراتی باهم تفاوتی ندارند اما تکنولوژی VDSL  نیاز به فیبر نوری و مراکز سوییچینگ زیادی دارد که یکی از بزرگترین ایرادهای تکنولوژی VDSL است همانطور که در بالا اشاره شد قدرت سیگنال در تکنولوژیVDSL  ضعیف تر است پس در طول مسیر به تجهیزات بیشتری نیاز دارد استفاده از فیبر نوری و به کارگیری تجهیزات بیشتر باعث بالا رفتن هزینه می شود که توسعه یا گسترش تکنولوژیVDSL  را دشوار می کند.

 

مقایسهADSL و  VDSLاز نظر کانفیگ مودم

مودم های VDSL با مودم های ADSL سازگار نیستند اگر از تکنولوژی VDSL  می خواهید استفاده کنید باید مودم های مخصوص VDSL  را خریداری کنید.  قیمت مودم ها VDSL  در مقایسه با قیمت مودم های ADSL  ، حدودا  ۳برابر گرانتر هستند.

همانطور که می دانید کانفیگ به تنظیمات یا پیکربندی مودم می گویند که کانفیگ مودم های VDSL  کمی دشوارتر است.

 

 

پاسخ به سوالات متداول کاربران در رابطه با تفاوت ADSL و VDSL چیست؟

در این قسمت به تعدادی از سوالات کاربران در رابطه با مودم vdsl چیست و تفاوت ADSL و VDSL پاسخ خواهیم داد. کارشناسان مجرب و متخصص رایانه کمک برای ارائه خدمات کامپیوتری خود از طریق تماس تلفنی و پاسخگویی آنلاین به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند

شما می توانید برای دریافت پاسخ سوال های خود از طریق تلفن های ثابت با شماره  9099070192و از طریق موبایل با شماره 0217129 با کارشناسان رایانه کمک در ارتباط باشید.

مودم vdsl چیست؟

- VDSL برگرفته از عبارت Very-high-bitrate Digital Subscriber Line و نسل جدیدی از فناوری DSL روی بستر کابل شبکه می باشد.

فرق مودم ADSL با VDSL در چیست؟

- تفاوت vdsl و adsl این دو نوع مودم  در هزینه، پهنای باند، سرعت آپلود با  یکدیگر می باشد. مودم های VDSL دارای هزینه های بیشتری هستند و سرعت آپلود در آن ها ده برابر بیشتر از مودم های  ADSL است.

 مودم VDSL چیست؟

نسل جدید سرویس DSL مودم های مودم VDSL می باشد. که مخفف عبارت Very-high-bitrate Digital Subscriber Line است. و از بستر کابل استفاده می کند.

آیا برای استفاده از مودم  VDSL  نیازی به کابل کشی مجدد داریم؟

- خیر.برای بهره‌ مندی از VDSL،‌ کاربر نیازی به کابل کشی‌ ندارد چون می‌ توان روی همان بستر مسی از آن استفاده کرد. به عبارتی VDSL از تمام پتانسیل خطوط تلفن استفاده کرد

 

کلام آخر

در این مقاله با فناوری VDSL، مودم VDSL مخابرات و تفاوت آن با فناوری و مودم ADSL مخابرات بیشتر آشنا می‌شوید شدیم.در رابطه با تفاوت بین اینترنت ADSL و VDSL  صحبت جامع داشتیم.یک نگاه کلی این دو تکنولوژی ADSL و  VDSL از نظر سرعت، هزینه، پهنای باند و قدرت سیگنال با هم متفاوت هستند همچنین در این تکنولوژی ها دو نکته ی، تمایل ارائه دهندگان اینترنت (ISP)  و فاصله ی  قابل ارائه سرویس اینترنت نیز بسیار اهمیت دارد استفاده از تکنولوژی VDSL نیاز به تغییر همزمان یا به روز رسانی تجهیزات در مخابرات دارد به همین دلیل در سراسر کشور رایج نیست پس بهتر است هنوز هم از تکنولوژی ADSL استفاده کنید.

تفاوت ADSL   و  VDSL را بیان کردیم در صورت تمایل مطلب کارت شبکه چیست؟ و مطلب وایفای چیست و چگونه کار می کند؟  را مطالعه کنید.

برای تماس با رایانه کمک میتوانید از طریق تلفن های ثابت با شماره 9099070192 و از طریق موبایل با شماره 0217129 تماس حاصل فرمایید.

 

نظرات :
اولین نظر را ثبت کنید

برای این مطلب تابحال نظری ثبت نشده است. اولین نفر باشید

ارسال نظر :

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

عملیات انجام شد