تفاوت ADSL و VDSL چیست؟

مقایسه ADSL و VDSL |رایانه کمک

اینترنت یکی از بزرگترین نیاز های انسان در قرن بیستم است هر فرد روزانه از سرویس های مختلف اینترنت در محل کار ، خانه و … استفاده می کند . در گذشته بسیار دور تمام افراد در جامعه با مودم و اینترنتی درحد ۵۶ کیلوبایت به اینترنت متصل می شدند تا اینکه تکنولوژی های جدید در ایران وارد شدند ، تکنولوژی های مثل ADSL ،VDSL   و…  که سرعت اینترنت  بالایی را فراهم می کنند. هر کدام از این تکنولوژی ها ویژگی هایی دارند ، زیرساختها یا تجهیزاتی می خواهند در نهایت هرکدام مناسب منطقه ای هستند.  آیا تا به حالا فکر کردید

تفاوت ADSL و  VDSL چیست ؟

تکنولوژی  VDSL برای کدام محلها مناسب است ؟

ADSL چیست ؟

قیمت مودم های VDSL و…..

همراه رایانه کمک باشید تا بعد از معرفی تکنولوژی ADSL و آشنایی با تکنولوژی VDSL ، تفاوت بین آنها را بررسی کنیم.

تکنولوژی ADSL چیست ؟

تکنولوژیAsymmetric Digital Subscriber Line (ADSL)  به معنی خط اشتراک نامتقارن  می باشد سرعت آپلود MB 1.5 و سرعت دانلود  MB  ۲۴ را در اختیار کاربران می گذارد این تکنولوژی از قدرت سیگنال بالایی برخوردار است که به ارسال بهتر اطلاعات بین ISP و رایانه کمک می کند.

حل مشکل کامپیوتر تلفنی
تفاوت ADSL و VDSL |رایانه کمک تلفنی

نکته : ISP  به شرکت ارائه دهنده ی اینترنت می گویند که این شرکت ها از نظر طرحها و قیمت خدمات با یکدیگر رقابت دارند.

تکنولوژی ADSL از زوج مسی در انتقال اطلاعات استفاده می کند که با زیرساخت های ارتباطی در شهر یا روستا در ایران هماهنگ تر است به همین دلیل در تکنولوژی ADSL ،  شرکت های ISP  به صورت گسترده تر ی  مناطق را تحت پوشش خود قرار می دهند و میل بیشتری به فعالیت در این تکنولوژی دارند.

تکنولوژی  VDSL چیست ؟

تکنولوژیVery-high-bit-rate Digital Subscriber Line (VDSL) از ابتدا برروی کابل های فیبر نوری به ارسال اطلاعات نمی پردازد  بلکه از طریق کابل مسی اطلاعات یا دیتا را به نزدیکترین  کافوی فیبر نوری ارسال می کند و از آنجا اطلاعات برروی بستر فیبرنوری قرار می گیرد،  این موضوع  یکی از اصلی ترین تفاوت ADSL و  VDSL می باشد.

نکته : کافوی فیبر نوری به محل های گفته می شود که کابلهای مسی  در آن وارد شده سپس فیبر نوری که سرعت بسیار بالاتری دارد از آن خارج می شود سپس سرعت انتقال اطلاعات در آن بسیار افزایش پیدا می کند.

قبل از بررسی تفاوت های ADSL و  VDSL باید بدانیم تکنولوژی  VDSLاز تکنولوژی ADSL جدید تر است اما باز کیفیت آن بستگی به نوع و جنس کابل زوج مسی دارد در این تکنولوژی سرعت آپلود MB 10 و سرعت دانلود  MB 70 می باشد ، اما هر مرکز سویچینگ یک یا دو کیلومتر اطراف خود را میتواند پشتیبانی کند به همین دلیل در مسافت های طولانی نیاز به مراکز سوییچینگ بسیار زیادی وجود دارد که باعث افزایش هزینه می شود همچنین به دلیل  قدرت کم این سیگنال ها ، نیاز به تجهیزات ارتباطی بیشتری در مسیر وجود دارد این تجهیزات قیمتی بالایی دارند.

سویچینگ در شبکه همان فرآیند مسیریابی است در مسیر ارسال اطلاعات از سویچ ها ، گره های و تجهیزات زیادی استفاده می شود به زبان ساده تر  داده ها  در کابل ها به صورت صفر و یک ارسال می شوند و به کمک مراکز سویچینگ تقویت شده و از مسیر های مناسب به سمت مقصد هدایت می شوند.

 در جدول زیر انواع تکنولوژی های VDSL  را مشاهده می کنید.

مقاسیه فیبرنوری و VDSL | پشتیبانی آنلاین کامپیوتری

  میخوای کانفیگ مودم آشنای اول مخابرات رو یاد بگیری ؟

یکبار تنظیماتش رو مروکن و بعد مودم آشنای اول رو کانفیگ کن

تفاوت ADSL و  VDSL

قبل از  مقایسه تکنولوژی  ADSL با  VDSL باید تمام عوامل تاثیر گذار بر سرعت اینترنت را در نظرداشته باشیم ، مسافت، نوع کابل کشی ،  منطقه و تعداد مشترکین در یک محل همه بر قدرت اینترنت اثر می گذارند ، نوع مودم ، قدرت مودم و تعداد استفاده کننده های واقعی از مودم نیز بسیار مهم است همچنین سیم کیش داخل ساختمان و نویز درون خط ، همه در سرعت یا کیفیت اینترنت شما موثر است.

تفاوت ADSL و  VDSLاز نظر سرعت

تکنولوژی VDSL از  سرعت دانلود و سرعت آپلود بالاتری برخوردار است این سرعت تفاوت سه برابری نسبت به تکنولوژی  ADSL دارد پس برای کسانی که روزانه حجم بالای اطلاعات را در اینترنت انتقال میدهند ، مناسب تر است تکنولوژیADSL  با زیرساخت ها رایج مخابرات سازگارتر می باشد به همین دلیل در اکثر نقاط کشور قابل استفاده است.

قیمت VDSL | تعمیر کامپیوتر

  میخوای کانفیگ مودم زادیسل رو بگیری ؟

یکبار تنظیماتش رو مروکن و بعد مودم زادیسل روکانفیگ کن

تفاوت ADSL و  VDSLاز نظر هزینه

دو تکنولوژی ADSL و VDSL از نظر قیمت طرحها یا تعرفه های مخابراتی باهم تفاوتی ندارند اما تکنولوژی VDSL  نیاز به فیبر نوری و مراکز سوییچینگ زیادی دارد که یکی از بزرگترین ایرادهای تکنولوژی VDSL است همانطور که در بالا اشاره شد قدرت سیگنال در تکنولوژیVDSL  ضعیف تر است پس در طول مسیر به تجهیزات بیشتری نیاز دارد استفاده از فیبر نوری و به کارگیری تجهیزات بیشتر باعث بالا رفتن هزینه می شود که توسعه یا گسترش تکنولوژیVDSL  را دشوار می کند.

تفاوت ADSL و  VDSLاز نظر کانفیگ مودم

مودم های VDSL با مودم های ADSL سازگار نیستند اگر از تکنولوژی VDSL  می خواهید استفاده کنید باید مودمهای مخصوص VDSL  را خریداری کنید ، قیمت مودم ها VDSL  در مقایسه با قیمت مودم های ADSL  ، حدودا  ۳برابر گرانتر هستند.

همانطور که میدانید کانفیگ به تنظیمات یاپیکربندی مودم میگویند که کانفیگ مودمهای VDSL  کمی دشوارتر است.

کلام آخر

در یک نگاه کلی این دو تکنولوژی (ADSL و  VDSL) از نظر سرعت ، هزینه ، پهنای باند و قدرت سیگنال با هم متفاوت هستند همچنین در این تکنولوژی ها دو نکته ی ،  تمایل ارائه دهندگان اینترنت (ISP)  و فاصله ی  قابل ارائه سرویس اینترنت نیز بسیار اهمیت دارد استفاده از تکنولوژی  VDSLنیاز به تغییر همزمان یا به روز رسانی تجهیزات در مخابرات دارد به همین دلیل در سراسر کشور رایج نیست پس بهتر است هنوز هم از تکنولوژی ADSL استفاده کنید.

تفاوت ADSL و  VDSL را بیان کردیم در صورت تمایل مطلب کارت شبکه چیست ؟  و مطلب وای فای چیست و چگونه کار می کند؟  را مطالعه کنید.

خرید آنتی ویروس | رایانه کمک تلفنی
حل-مشکل-کامپیوتر-رایانه-کمک
آموزش کامپیوتر | بسته ده مهارت
طراحی لوگو

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه ۰ / ۵. تعداد امتیازات ۰

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

ارسال دیدگاه