آموزش ضبط دسکتاپ با نرم افزار bandicam – قسمت هفتم

آموزش bandicam | حل مشکل کامپیوتری

با قسمتی دیگر از مجموعه آموزش ضبط دسکتاپ با نرم افزار bandicam در خدمت شما هستیم این نرم افزار ضبط فیلم از روی دسکتاپ یا گوشی مناسب است و اکنون همانند قسمت های قبل به معرفی بخش های مختلف تنظیمات پیشرفته برنامه بندی‌‌کم میپردازیم، همراه رایانه کمک باشید.

بررسی قسمت video format setting در بندی کم

آموزش bandicam | برنامه ایی برای تصویر برداری از صفحه نمایش

در این قسمت شما میتوانید تنظیمات مربوط به فرمت فایل ضبط شده از دسکتاپ را مشخص کنید.

آموزش bandicam | حل مشکل کامپیوتری

File type: در این قسمت شما میتوانید فرمت فیلم ضبط شده از دسکتاپ (mp4 یا avi) را مشخص کنید (متاسفانه یکی از نقاظ ضعف برنامه bandicam این است که همین دو نوع فرمت را دارد و فرمت های بیشتری در اختیار شما قرار نمیدهد).

بررسی تنظیمات Video در نرم افزار بندی کم

Size: در این قسمت میتوانید اندازه صفحه که برای ضبط کردن از محیط دسکتاپ را میخواهید مشخص کنید، با کلیک بر روی کادر روبرویی آن چند عدد بصورت پیش فرض مشاهده خوهید کرد.  در صورتی که سایز مورد نظر شما در بین گزینه ها نبود، میتوانید از گزینه custom برای وارد کردن دستی اندازه صفحه مورد نیاز در  صفحه دسکتاپ استفاده کنید.
Fps: از این گزینه میتوانید برای تغییر fps فیلم ضبط شده از دسکتاپ استفاده کنید.

حل مشکل کامپیوتر تلفنی

Fps در bandicam چیست؟

Fps مخفف شده عبارت Frame Per Second است، که ترجمه تحت‌الفظی آن فریم بر ثانیه می‌شود. فریم بر ثانیه به این مفهوم است که در هر ثانیه شما چند فریم مشاهده می‌کنید، یا به عبارت دیگر چند عکس در یک ثانیه از مقابل چشمان شما میگذرد. همه فیلم‌ها یا بازی‌های قابل مشاهده می‌کنید، از پشت هم قرار گرفتن تعداد زیادی عکس تشکیل شده‌اند. مغز انسان تنها توانایی درک حداکثر ۱۳ تصویر در هر ثانیه را دارد. اگر در یک ثانیه بیش از ۱۳ تصویر از مقابل چشم انسان بگذرد، مغز توانایی پردازش تک‌‌تک آن تصاویر را نداشته و در نتیجه به صورت یک فیلم آن را درک می‌کند. به عبارت دیگر اگر Fps در یک فیلم روی سیستم شما به ۱۳ یا کمتر برسد، تعدادی تصویر از مقابل چشمان شما میگذرد و دیگر احساس روان بودن را نخواهید داشت. مقدار FPS هرچه بیشتر شود تصویر روان‌تری را مشاهده خواهید کرد، در واقع در Fpsهای پایین تر شما ممکن است پرش تصویر یا کند بودن فیلم را احساس کنید.

بصورت پیش فرض برنامه bandicam برای قسمت fps عدد ۳۰ را انتخاب کرده که پیشنهاد میکنم این گزینه را تغییر ندهید، با کلیک روی علامت … ( سه نقطه ) به تنظیمات پیشرفته دسترسی پیدا خواهید کرد. 

Codec

از این گزینه میتوانید برای تغییر کدک فیلم ضبط شده از محیط دسکتاپ استفاده کنید. با کلیک روی علامت … روبروی این گزینه به یک سری تنظیمات پیشرفته  دسترسی خواهید داشت

کدک در bandicam چیست؟

کدک معادل کلمه Codec  (مخفف compression/decompression است که برای compressor/decompressor و code/decode نیز استفاده می‌شود)، سخت افزار یا نرم افزاری است که امکان پخش کردن، ایجاد و ذخیره کردن فایل‌های مختلف ویدئویی، صوتی یا چند رسانه‌ای را به سیستم عامل می‌دهد . فایل‌های مختلف صوتی و تصویری هنگام ساخته شدن (یعنی دقیقاً در ابتدای راه، مثلاً ضبط کردن) همگی مقادیر آنالوگی (ولتاژ متغیر در یک محدوده) هستند که برای ذخیره شدن بر روی حافظه، باید به مقادیر دیجیتالی (ولتاژهای معادل‌سازی شده صفر و یک) تبدیل شوند. در پایین ترین سطح، کدک‌های سخت افزاری مقادیر آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کرده و آن‌ها را ذخیره می‌کنند که به این عمل رمزگذاری و برعکس، هنگام پخش کردن اگر به خروجی آنالوگ (مثلاً صدا) نیازی بود، آن قطعه سخت افزاری مقادیر دیجیتالی صوتی را به آنالوگ تبدیل کرده و آن را به خروجی تحویل می‌دهد که به این عمل رمزنگاری می‌گویند. حال این که این تبدیل طبق چه قانونی و چه ساختاری انجام می‌شود را کدک مشخص می‌کند.

همه فایل‌های چندرسانه‌ای با یک فرمت و ساختار خاص رمزگذاری (Encode) و رمزنگاری (Decode) نمی‌شوند. چون علاوه بر تبدیل آنالوگ و دیجیتال به یکدیگر، این فایل‌ها فشرده نیز می‌شوند. این فشرده سازی (Compression) و خارج سازی از فشردگی (Decompression) را ساختار کدک مشخص می‌کند. اگر این فشردگی انجام نشود، حجم فایل‌ها از آنچه که امروز آن‌ها را می‌بینیم، تا حدود زیادی بیشتر خواهند بود. بنابراین یکی از بزرگترین مزیت استفاده از کدک‌ها، کم کردن حجم فایل‌هاست.

بررسی سربرگ Quality درbandicam

 از این گزینه میتوانید برای مشخص کردن میزان کیفیت فیلم ضبط شده از دسکتاپ استفاده کنید، بطوریکه این عدد هر چقدر بیشتر باشد کیفیت فیلم ضبط شده از دسکتاپ بالاتر خواهد بود. ولی به این نکته توجه داشته باشید که هر چقدر کیفیت را بالاتر ببرید به همان مقدار حجم فایل ضبط شده بیشتر میشود.

سربرگ Audio در bandicam

فیلم برداری از دسکتاپ  و تنظیمات بندی کم را بررسی کردیم اکنون چهار گزینه یموجود در سربرگ audio  را بررسی خواهیم کرد.

Codec

  •  از این گزینه میتوانید کدک مربوط به صدای ضبط شده را در برنامه bandicam تعیین کنید.

Bitrate

  • از این گزینه میتوانید برای تغییر bitrate صدای ضبط شده استفاده کرد.

Bitrate چیست ؟

بیت ریت یا BR، حجم دیتایی است که در مدت زمان مشخصی منتقل می‌شود. به عبارت دیگر، نرخ بیت‌های منتقل شده از یک مکان به مکان دیگر است. واحد اندازه‌گیری آن بسته به مورد استفاده آن دارد، اما واحد‌ رایج بیت ریت، bps، Kbit/s و Mbps است که به ترتیب یعنی بیت در ثانیه، کیلوبیت در ثانیه و مگابیت در ثانیه. به طور کلی در تمامی واحدها عدد بالاتر، نشانه سرعت یا کیفیت بالاتر است.

Channels

  • برای تغییر دادن کانال صدای ضبط شده استفاده میشود که میتوانید صدا را روی حالت mono یا استریو ضبط کنید.

Frequency

  • برای تغییر دادن فرکانس صدای ضبط شده استفاده میشود.

 

از اینکه تا پایان این قسمت از  مقاله آموزشی کار با نرم افزار bandicam همراه رایانه کمک بودید سپاسگزاریم، شما عزیزان میتوانید آموزش های کوتاه و کاربردی بیشتر را با دنبال کردن آپارات  و اینستاگرام رایانه کمک مشاهده کنید.

حل-مشکل-کامپیوتر-رایانه-کمک
آموزش کامپیوتر | بسته ده مهارت
طراحی لوگو

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه ۰ / ۵. تعداد امتیازات ۰

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

ارسال دیدگاه