مرکز پاسخگویی تلفنی به سوالات رایانه ای و موبایلی 9099071540 (تماس با تلفن ثابت) - 0217129 (تماس با موبایل)
تماس با کارشناس

فایل‌ های مخفی در ویندوز

  • توسط : جلال حسینی
  • انتشار: 1400/09/16 - بروزرسانی: 1402/05/01
فایل‌ های مخفی در ویندوز | مشاور کامپیوتر
کامپیوتر ویندوز windows

فایل‌ های مخفی در ویندوز

در ویندوز پوشه‌ها و فایل‌های زیادی موجود است که هرکدام از آن‌ها برای کار خاصی ایجاد شده‌ است. بعضی به صورت پیش فرض توسط ویندوز به صورت سیستمی مخفی شده و معمولا کاربران اطلاعاتی درخصوص وجود چنین فایل‌هایی در ویندوز را ندارند یا معمولا معتقدند این فایل‌ها ویروس هستند و سعی می‌کنند این فایل‌ها را حذف کنند، که در بعضی از مواقع منجر به خرابی در ویندوز می‌شود. با تبم فنی رایانه کمک همراه باشید. میدونی برای درست کردن فایل های خراب ویندوز از چه دستوری در ویندوز میشه کمک گرفت؟ پس حتما مقاله sfc scan چیست رو بخون و استفاده کن

فایل‌های مخفی سیستمی به صورت عادی قابل نمایش نیستند. برای نمایش فایل‌های مخفی باید تیک Hide Protected Operating System Files ، از تب View ، در پنجره Folder Option ، برداشته شود

 
 

معرفی برخی فایل‌های مخفی سیستمی ویندوز عبارتند از:

 
 

 RECYCLE.BIN$:  پوشه‌ مخفی سیستمی که در کل پارتیشن‌های ویندوز قرار داشته و زمانی که شما فایل‌ها را از یک درایو به صورت عادی حذف می‌کنید فایل‌های حذف شده به پوشه RECYCLE.BIN$  همان درایو انتقال داده می‌شوند.

System Volume Information: پوشه‌ مخفی سیستمی که در کل پارتیشن‌های ویندوز قرار داشته و برنامه System Restore در ویندوز از این پوشه برای ذخیره اطلاعات و ذخیره Restore Point ها استفاده می‌کند.

 

pagefile.sys:  فایل مخفی سیستمی می‌باشد که به صورت پیش‌فرض در پارتیشن ویندوز قرار دارد. این فایل یک RAM مجازی برای ویندوز محسوب می‌شود تا ویندوز داده‌های موقت را در آن ذخیره کند.

hiberfil.sys: فایل مخفی سیستمی می‌باشد که به صورت پیش‌فرض در پارتیشن ویندوز قرار دارد. زمانی‌که شما سیستم را Hibernate  می‌کنید، ویندوز کلیه RAM شما را به این فایل انتقال داده و سیستم شما را به صورت کامل خاموش می‌کند. در این زمان حتی می‌توانید برق سیستم را قطع کنید. زیرا کلی کارهای شما از RAM به Hard انتقال داده شده و زمانی‌که سیستم را روشن می‌کنید، کل داده‌ها از Hard در RAM بارگذاری شده و می‌توانید ادامه کارتان را از انجام دهید.

Recovery: پوشه‌ مخفی سیستمی که در کل پارتیشن‌های ویندوز قرار داشته و در پوشه Recovery  فایلی با نام Winre.wim  وجود دارد و وظیفه آن اجرای محیط Advanced Startup Option  برای اهداف اشکال زدایی در ویندوز است.

 

 

Boot: یک پوشه مخفی سیستمی می‌باشد که در Partition ویندوز قرار گرفته و وظیفه آن اجرای ویندوز در هنگام روشن شدن کامپیوتر می‌باشد.

Bootmgr: یک فایل مخفی سیستمی می‌باشد که در پارتیشن ویندوز قرار دارد و کار آن اجرای ویندوز در هنگام روشن کردن کامپیوتر است. در صورتی که این فایل حذف شود شما با خطای BOOTMGR IS MISSING  بعد نمایش صفحه BIOS مواجه خواهید شد.

BOOTNXT: فایل مخفی سیستمی می‌باشد که به صورت پیش‌فرض در پارتیشن ویندوز قرار دارد. یکی از ویژگی‌های جدید ارائه شده همراه با ویندوز ۸ Windows go to می‌باشد که BOOTNXT  مربوط به این ویژگی ویندوز است.

Bootsect.bak: فایل مخفی سیستمی می‌باشد که به صورت پیش‌فرض در پارتیشن ویندوز قرار دارد. این فایل نسخه بکاپ از Bootsect.dos  است. Bootsect.bak هنگام ویرایش Boot  در ویندوز اتوماتیک ساخته شده و شما می‌توانید این فایل را به راحتی حذف نمائید.

swapfile.sys فایل مخفی سیستمی می‌باشد که به صورت پیش‌فرض در پارتیشن ویندوز قرار دارد. وظیفه این فایل، مانند فایل pagefile.sys است اما با کارایی بیشتر. همچنین برای معلق کردن (Swap) یا ادامه دادن (Resume) برنامه‌های مترو نیز استفاده می‌شود.

دوست داری جدید ترین درایورهای کامپیوترت رو نصب داشته باشی؟ پیشنهاد میکنم بیشتر با برنامه DriverPack Solution آشنا بشی.

 

نحوه مخفی کردن پوشه ها و فایل ‌ها (Hidden File)

پوشه‌ها و فایل‌ها را می‌توان به دو صورت سیستمی و عادی مخفی نمود که در ادامه به آموزش آن‌ها می‌پردازیم.

پیشنهاد میکنم مطلب ” هیدن شدن فایل ها در فلش ” را مطالعه کنید.

 
 

مخفی کردن سیستمی پوشه ها و فایل ‌ها

در محیط گرافیکی ویندوز راهی برای مخفی سازی سیستمی ندارد و باید از محیط CMD  برای مخفی کردن به صورت سیستمی استفاده کرد. ابتدا CMD را در پوشه‌ای که می‌خواهید اطلاعات را مخفی کنید اجرا کرده و سپس از دستور Attrib با پارامترهای +S +H (+Hبه معنای مخفی/ +Sبه معنای سیستمی) برای مخفی کردن سیستمی فایل‌ها استفاده کنید. برای نمونه:

ATTRIB +S +H “Folder Option.JPG”

مخفی کردن عادی پوشه ها و فایل ‌ها

در این مورد باید روی فایل یا پوشه مورد نظر کلیک راست نموده و سپس از منوی باز شده روی گزینه properties  کلیک کنید، در پنجره باز شده از قسمت Attribute  گزینهHidden  را تیک بزنید، و در آخر روی Ok برای مخفی شدن فایل کلیک نمائید.

مشاهده کردن عادی پوشه ها و فایل‌ ها

اگر می‌خواهید فایل‌های مخفی شده را مشاهده کنید باید از منوی View  در پنجره File Explorer  ویندوز روی گزینه  Option کلیک کنید تا پنجره Folder Option  باز شود سپس در پنجره Folder Option  روی گزینه View  کلیک کنید.

در آنجا، ابتدا گزینه Hidden Files and Folder  ، سپس گزینه Show Hidden Files, Folders, Drives  را انتخاب و سپس برروی OK  کلیک نمائید تا فایل‌های مخفی شده نمایش داده شوند.

 

اگر برای دسترسی به فایل های شیر شده به مشکل برخوردی، مقاله حل مشکل عدم دسترسی به فایل شیر شده در شبکه و مشکل فایروال کمکت می کنه.

 

مشاهده کردن  سیستمی پوشه ها و فایل ‌ها

اگر فایل یا پوشه خود را به صورت سیستمی مخفی کردید، دیگر نمی‌توانید با فایل Explore ویندوز آن را از مخفی بودن در بیاورید. حتما باید با CMD  آن را از مخفی بودن خارج، و باید از پارامترهای –S –H استفاده کنید. برای نمونه:

ATTRIB –S –H “Folder Option.JPG”

برای نمایش فایل‌های مخفی سیستمی در File Explore   ویندوز، مراحل مثل نمایش فایل‌های مخفی عادی است. اما باید تیک گزینه Hide Protected Operating System Files  را هم بردارید.

بعد از این تیک Hide Protected operating system files (Recommanded) ، هشداری مبنی بر نمایش فایل‌ها ضروری داده خواهد شد که باید Yesرا انتخاب کنید.

 
 

پس از برداشتن تیک گزینه Hide protected operating system files (Recommended)  فایل‌های سیستمی نمایش داده خواهد شد در صورتی‌که این فایل‌ها را که معمولا در پوشه اصلی درایو ویندوز هستند حذف شوند ممکن است منجر به اجرا نشدن مجدد ویندوز شما شود.

برای یادگیری آموزش های بیشتر و مطلع شدن از آخرین مقاله های آموزشی می‌توانید پیج اینستاگرام و اپارات رایانه کمک در دنبال کنید.

 
 

ساخت فولدر بی نام و نشان در ویندوز

اگر می‌خواهید یک Folder را مخفی کنید. اصلی‌ترین روشHidden Folder  است.

روش‌های دیگری نیز برای مخفی کردن یک فایل یا پوشه وجود دارد که در ادامه به آموزش آن می‌پردازیم.

برای شروع در درایو مورد نظر خود یک New Folder بر روی  آیکن ضربدر قرمز ( X ) کلید کنید تا ایجاد شود.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که آیکون پوشه زرد را تغییر دهید. که برای این کار روی Folder راست کلیک کرده و روی گزینه  PEROPERTIES کلیک کنید و آخرین Tab یعنیcustomize  را انتخاب کرده و در انتهاchange icon  را به شکل زیر انتخاب کنید.

 

بافشردن این گزینه می‌توانید نمونه آیکون‌های موجود را مشاهده و برای New Folder را که هیچ آیکونی ندارد را انتخاب کنید.

پیشنهاد میکنم مطلب ” حل مشکل USB Device not Recognized ” را مطالعه کنید.

 
 

یکی از گزینه‌هایی که با رنگ آبی مشخص شده (بدون رنگ) را انتخاب و گزینه ok  را انتخاب می‌کنیم.

هم اکنون Folder ما شکل و قالب ندارد، فقط دارای نام است. برای عدم نمایش نام Folder نیز  کافی است که روی آن راست کلیک کنید وrename  را انتخاب کنید، محتویات نام را خالی کنید و سپس با فشردن دکمه ALT و همینطور که این دکمه را گرفته‌اید عدد ۲۵۵ را بنویسید و بعد ALT را رها کنید و دکمه ENTER را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که دکمه CAPS LOCK صفحه کلید شما روشن باشد و با کلیدهای ماشین‌حسابی سمت راست صفحه‌ کلید تایپ‌ کنید. و از اعداد بالای صفحه‌کلید استفاده نکنید تا کار به درستی انجام شود. حالا Folder شما به صورت زیر نمایش داده می‌شود:

درتصویر بالا Folder در حالت انتخاب قرار گرفته است، اما در صورت عدم انتخاب، Folder کاملا پنهان است و نمایش داده نمی‌شود. فقط با قرار دادن ماوس روی این گزینه، می‌توان آن را شناسایی کرد.

سخن پایانی

مخفی کردن فایلها در ویندوز یکی از ترفند های کامپیوتری جذابی است که می‌تواند در مواقع مختلف مورد استفاده قرار گیرد، امیدوارم پس از مطالعه این مطلب با روش مخفی کردن فولدر در کامپیوتر به صورت کامل آشنا شده باشید، در غیر این صورت می‌توانید با شماره های ۹۰۹۹۰۷۱۵۴۰ یا ۰۲۱۷۱۲۹ تماس گرفته و از کارشناسان خدمات کامپیوتری تلفنی رایانه کمک، مشاوره تلفنی و اینترنتی رایگان دریافت کنید.

نظرات :
اولین نظر را ثبت کنید

برای این مطلب تابحال نظری ثبت نشده است. اولین نفر باشید

ارسال نظر :

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

عملیات انجام شد