مرکز پاسخگویی تلفنی به سوالات رایانه ای و موبایلی 9099071540 (تماس با تلفن ثابت) - 0217129 (تماس با موبایل)

هارد کامپیوتر چیست (هارد دیسک)

 • توسط : امیر حسینی سالمی
 • 1400/09/23 - 22:25
هارد دیسک
سخت افزار هارد دیسک

هارد دیسک یکی از قطعات اصلی و معمولا بزرگترین سخت افزار ذخیره سازی اطلاعات هر کامپیوتری می‌باشد. که بسیاری از کسانی که از کامپیوتر استفاده می کنند ممکن است اسم این قطعه مهم به گوششان خورده باشد و سوالاتی همچون هارد دیسک چیست و هارد دیسک چه کاربردی دارد در ذهنشان ایجاد شده باشد  در این مطلب گروه فنی رایانه کمک قصد معرفی کامل سخت افزار هارد دیسک را دارد برای کسب اطلاعات کامل در مورد HDD و کاربرد هارد یا به عبارتی نحوه ی کار  HDD همراه رایانه کمک باشید و از مشاوره کامپیوتری رایانه کمک استفاده کنید .

هارد دیسک را حافظه ی دائم کامپیوتر می دانند و نام هارد دیسک به صورت اختصاری به صورت ( HDD) نوشته می شود. در واقع واژه ی HDD مخفف عبارت (Hard Disk Drive) می باشد و اگر بخواهید به زبان فارسی این عبارت را معنی کنیم (دیسک درایو سخت) می باشد هارد دیسک ها با نام های دیگه نیز نوشته میشود.

عناوین هارد دیسک

همانطور که گفتیم هارد دیسک با عناوین دیگری نیز شناخته می شود. که اگر هریک از این عناوین را بشنوید لازم است بدانید منظور همان هارد دیسک  یا همان هارد کامپیوتر است که در این مقاله شرح می دهیم.

 • Hard Disk

 • Hard

 • Disk File

 • Fixed Disk

 • Disk Drive

 • Direct Access Storage Device

 • Hard Drive

اگه هاردت پر شده و نیاز به کمک داری مقاله جلوگیری از پر شدن هارد رو  بخون

 

کابران رایانه کمک معمولا در رابطه با هارد دیسک چنین سوالاتی را از کارشناسان رایانه کمک میپرسند شاید سوال شما هم باشه بهتره با این سوالات آشنا بشیم:

 • هارد اینترنال لپ تاپ چیست؟

 • قیمت هارد اینترنال ۱ ترابایت سیگیت به چه صورت می باشد؟

 • هارد دیسک چیست و چه کاربردی دارد ؟

 • هارد دیسک چیست و چگونه کار می کند ؟

 • هارد دیسک چیست و چکاری در کامپیوتر انجام میدهد ؟

 • هارد کامپیوتر چیست؟

هارد دیسک چیست و چه کاربردی دارد؟

 در پاسخ به اینکه هارد کامپیوتر چه شکلی است و چه کاربردی دارد؟ هارد دیسک  یا هارد کامپیوتر یکی از قطعات اصلی و معمولا بزرگترین سخت افزار ذخیره سازی اطلاعات هر کامپیوتری می‌باشد که از یک یا چند صفحه شبیه سی دی که سطح آن‌ها با مواد مغاطیسی مثل کبالت پوشش داده شده و به آنها پلاتر می‌گویند تشکیل شده است. مغناطیس این امکان را به هارد می‌دهد تا داده‌ ها را به راحتی روی سطح پلاتر نوشته و پاک کند. این قطعه‌ ی سخت‌افزاری علاوه‌ بر صفحه‌ های مذکور حاوی هدهای خواندن/نوشتن و یک موتوری است که همه این اجزا در محفظه‌ای جاگذاری شده تا از آلودگی‌ های خارجی در امان باشد.

بعداز آن سیستم عامل (ویندوز)، نرم‌ افزار ها و همه‌ ی فایل‌ ها، روی هارد قرار می‌ گیرند تا شما بتوانید به صورت واقعی از کامپیوتر استفاده‌  بکنید. هنگامی که شما تصمیم دارید اطلاعاتی را بر روی هارد ذخیره کنید مانند نصب ویندوز، ضبط فیلم، کپی کردن اطلاعات و دیگر موارد در واقع دستور باینری ایجاد می کنید. دستورباینری به این صورت است که کد های باینری از طریق مدارهای موجود به cpu و رم فرستاده می شود و بعد از آن از طریق مادربرد و کابل رابط به برد هارد و سپس هد فرستاده می شود و با استفاده از تکنولوژی مغناطیسی بر روی سطح دیسک نوشته می شود.

پارتیشن‌ بندی هارد دیسک چیست؟

برای آشنایی با انواع هارد های موجود در بازار بهتره مطلب تفاوت هارد HDD و SSD و SSHD رو بخوانید

اندازه Hard Disk معمولا بین ۳.۵ تا ۶ اینچ متفاوت می باشد اندازه هارد دیسک را اگر بخواهیم به صورت چشمی بگوییم تقریبا اندازه ی یک کتابچه می باشد

هارد دیسک ها وظیفه دارند تمام اطلاعات داده های سیستم عامل یعنی همه ی فایل های شخصی را در خود حفظ و نگه داری کند و تا زمانی که کاربر نخواهد آن فایل را پاک کند این داده ها به صورت سالم نگه داری شوند اما ممکن است در مواردی به علت بروز مشکل هارد به صورت خودکار اطلاعات خود را پاک کند که در یک مطلب با عنوان بازیابی اطلاعات برای شما  توضیح دادیم میتوانید برای بازیابی اطلاعات خود از این مطلب استفاده کنید. همچنین نخواندن هارد اکسترنال در ویندوز ۱۰ و رفع مشکل آن یکی از مهمترین سوالات کاربران رایانه کمک است که به صورت کامل برای شما در مطلب بالا بیان شده است. 

معرفی اجزای هارد دیسک

هارد دیسک اجزاء و قطعات مختلفی دارد و در کنار هم داده ها را ذخیره کرده یا منتقل می کنند. در این قسمت از مقاله به معرفی قسمت های مختلف هارد دیسک می پردازیم.

۱ .قسمت کنترل کننده ی مرکزی (Actuator )

تمام بخش های مختلف هارد کار مشخصی انجام میدهند این قسمت  بالاترین دقت برای برقراری ارتباط بین هارد دیسک و قطعات سخت افزاری دیگر می باشد و بجز برقراری ارتباط  وظیفه ی دیگری نیز دارد که  آن کنترل کردن قسمت های دیگر هارد  می باشد

۲. خواندن/نوشتن Head(Read/Write Head)

وظیفه ی این قسمت خواندن اطلاعات روی هارد دیسک می باشد که به صورت ۰  و ۱ به روی Platter  قرار دارد. هنگامی که Head بخواهد اطلاعات را ذخیره کند اطلاعات مربوطه را در قسمت های کوچک و ریزی ذخیره می کند و در زمانی که بخواهید از این داده ها استفاده کنید داده های مورد نظر توسط کنترل دهنده ی مرکزی شناسایی میکند و داده های ۰ ۱ به صورت معادلی منطقی تحویل می دهد.

۳. قسمت بازوی مکانیکی(Head Arm)

این قسمت وظیفه دارد Head از اول تا مرکز یا کناره ترین نقطه ی Platter  هدایت کند . یعنی وظیفه دارد Head هدایت کند به نقطه ی مورد نظر کاربر

۴ .قسمت دیسک (Platter)

وظیفه ی قسمت Platter ذخیره و حفظ داده هاست. فایل ها و داده های که روی هارد ذخیره می کنید در این و در قسمت های بسیار ریزی که به آنها داده می گویند ذخیره می شود تقریبا هر سکتور می تواند یک بیت را ذخیره کند و می تواند گفت در هر اینچ از این صفحه ها حدودا ۳۰۰۰۰  سکتور موجود می باشد جنس Platter معمولا از سرامیک یا شیشه می باشد و همین موضوع خواصیت مغناطیسی بودن این قطعه را از بین می برد .

۵. قسمت موتور چرخان دیسک(Spindle)

وظیفه Spindle چرخاندن Platter ها می باشد و توان آن تقریبا بین  ۴۲۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دور در هر یک دقیقه است.

 

( قسمت موتور چرخان دیسک(Spindle)| تعمیر کامپیوتر در محل)

 

هارد دیسک چگونه کار می کند؟

برای اینکه یک داده در کامپیوتر خوانده یا نوشته شود وظیفه ی تفسیر داده ها به عهده ی کنترل کنند دیسک یا همون (Disk Controller) می باشد

اگر قرار باشد داده ها خوانده شوند کنترل کننده ی دیسک یا همون Disk Controller یک پیام به Actuator ارسال می کند پس از ارسال پیام هنگامی که این قسمت پیام را دریافت می کند Head را به قسمت مورد نظر داده مربوط را در Platter ذخیره کرده است هدایت میکند. پس از اینکه این داده ها دریافت شد Head داده های مورد نظر را به ابتدای Actuator می فرستد تا داده ها بتوانند به صورت ۰ و ۱ به کنترل کننده ی دیسک ارسال می شود سپس مورد پردازش قرار می گیرند .

اما اگر قرار باشد داده ای ذخیره شود کنترل کننده ی دیسک داده های  موجود را به Actuator ارسال می کند سپس به Head  فرستاده می شود و در قسمت های از سکتور مورد نظر  خود به روی Platter ذخیره نماید.

 

( هارد دیسک چگونه کار می کند؟| تعمیر لپ تاپ )

 

حافظه SSD چیست؟

کلمه ی SSD مخفف عبارت Solid State Drive می باشد و به معنی (دیسک حالت جامد) است. این حافظه نیز برای ذخیره داده هاست اما تفاوت هایی با هارد دیسک سخت دارد که آن نداشتن بازوی الکتروکی می باشد .

( حافظه SSD چیست| تعمیر لپ تاپ )

محبوب ترین برند ها و مدل های هارد دیسک

برخی از اصلی ترین و محبوب ترین تولید کنندگان هارد دیسک در جهان به ترتیب عبارتند از وسترن دیجیتال ، سیگیت ، توشیبا و هیتاچی .

 

بیشتر بخوانید: 6 روش حل مشکل هیدن شدن فایل در فلش و هارد | تضمینی!

 

پاسخ به سوالات  پرتکرار کاربران در رابطه با هارد کامپیوتر 

در این قسمت به تعدادی از سوالات پرتکرار و متداول مرتبط به هارد دیسک کامپیوتر که  کاربران که کارشناسان ما در رایانه کمک پاسخگو بوده اند پاسخ می دهیم شاید سوال شما هم باشد.

برد الکترونیکی هارد دیسک چیه و چه کاربردی داره؟

- هارد دیسک یا هارد کامپیوتر مجموعه ای بسته ای است که حاوی برد الکترونیکی و سیستم های خواندن و نوشتن است. این مدارات الکترونیکی یک میدان مغناطیسی بر روی سطح دیسک و یک میدان مغناطیسی بر روی بیت ها ایجاد می کنند.

هارد دیسک یک ترابایت چیست؟

-هارد دیسک یک ترابایت به هاردی گفته می‌‌ شود که ۱۰۰۰ گیگ یا به عبارتی ۱.۰۰۰.۰۰۰ مگ فضای ذخیره‌سازی دارد. هنگام خرید هارددیسک حتما حجم فایل هایی که ممکن است بر روی ان ذخیره کنید را در نظر داشته باشید.

بیشترین ظرفیت هارد دیسک مربوط به چه نوع هاردی هست؟

به طور کلی ظرفیت متوسط هارد ها در حدود ۸ ترابایت است. بیشترین ظرفیت یک هارد درایو ۱۰ ترابایت مربوط به BarraCuda Pro می‌ باشد که شرکت سیگیت در حال حاضر به  بازار عرضه کرده است.

 

سخن پایانی

در این مقاله به شرح اینکه هارد دیسک کامپیوتر چیست؟ و چه کار بردی در رایانه ها و سرورها دارد؟ پرداختیم. به زبان ساده تر  این گونه هارد کامپیوتر نمونه ای بزرگتر و پیشرفته تری از مموری ها یا فلش ها می باشد و برای ذخیره اطلاعات از آن می توان استفاده کرد و حافظه های  ssd را می توان راحت تر حمل کرد . در عکس بالا تفاوت های کاملی از این دو مدل از حافظه و مزایا و معایب آنها نسبت به یکدیگر داده شده است.

 اميدواریم اين مطلب براي شما كاربر گرامي مفيد بوده باشد. شما نيز مي توانيد در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با هارد دیسک با كارشناسان ما در رايانه كمك تماس بگيريد. برای تماس با رایانه کمک می توانید از طریق تلفن های ثابت با شماره 9099071540 و از طریق موبایل با شماره  0217129 تماس حاصل فرمایید.

همراه رایانه کمک باشید و از جدید ترین اخبار روز تکنولوژی  در اینستاگرام رایانه کمک با خبر شوید.

 

 

نظرات :
اولین نظر را ثبت کنید

برای این مطلب تابحال نظری ثبت نشده است. اولین نفر باشید

ارسال نظر :

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

عملیات انجام شد