مرکز پاسخگویی تلفنی به سوالات رایانه ای و موبایلی 9099071540 (تماس با تلفن ثابت) - 0217129 (تماس با موبایل)
تماس با کارشناس

از کجا بفهمیم گوشی شنود میشود

  • توسط : sanaz abbasi
  • انتشار: 1401/10/15 - بروزرسانی: 1401/12/02
علائم شنود تلفن همراه | مشاور کامپیوتر
موبایل

علائم شنود گوشی موبایل

برای همه ما حریم خصوصی یکی از مهمترین موضوعات مطرح ذهنی به شمار میرود ، فکر این هم که ممکن است گوشی ما شنود شود عذاب آورد است! اینقدر این مسئله در ذهن افراد مهم است که شرکت های مختلف مانند شرکت هایی که نرم افزارهای شبکه های اجتماعی را تولید میکنند بر این شده اند که امنیت را روز به روز افزایش دهند تا حریم شخصی افراد حفظ شود، اما با تمام این تفاسیر ممکن است به طریقی مورد جاسوسی قرار بگیرید و اطلاعات شما به سرقت برود. یکی از انوع سرقت اطلاعات همین شنود و ضبط مکالمات است که به نوعی نقض حریم خصوصی شما به شمار میرود ، در این مقاله که از طرف کارشناسان پشتیبان موبایل رایانه کمک نوشته شده است قصد داریم شما را با علائم شنود گوشی های موبایل آشنا کنیم تا اگر با چنین کارهایی فردی به حریم خصوصی شما وارد شد متوجه شوید و جلو از دست رفتن اطلاعات خود را بگیرید ، پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید

خدمات رایانه کمک : شرکت رایانه کمک ، یک شرکت خدمات موبایل و کامپیوتر است که برای حل مشکلات شما در این زمینه همراه شماست برای تماس با ما کافیه از طریق تلفن های ثابت سراسر کشور با شماره 9099071540 و از طریق موبایل با شماره 0217129 در تماس باشید.

در این مقاله چه خواهیم خواند

آیا شنود تلفن همراه جرم است؟

نشانه های شنود مکالمات موبایل چیست؟

گوشی چطور شنود میشود؟

سخن آخر

آیا شنود تلفن همراه جرم است؟

بله در قانون شنود تلفن همراه و یا شنود مکالمات جرم محسوب میشود و همچنین با چنین افرادی به صورت کاملا جدی برخورد خواهد شد ، در این زمینه شما لازم است حقوق اجتماعی خود را بدانید، فقط در برخی مواقع آن هم با اجازه قوه قضائیه است که به پلیس این اجازه داده میشود که با استراق سمع بتواند مسیر خلافکاران را ردیابی کند تا پرونده ای را به نتیجه برساند در غیر این صورت هیچ کس حق نقض حریم شخصی شما را ندارد.

اگر بخواهید با این قانون آشنا شوید لازم است بگوییم، طبق ماده ۵۲۸ قانون اساسی، استراق سمع و شنود مکالمات افراد جرم تلقی می‌شود. برای چنین افرادی که مجرم شناخته میشوند از لحاظ کیفری به حبس یک تا سه سال محکوم می شوند و از نظر جریمه نقدی باید مبلغ ۸ میلیون تومان به عنوان خسارت پرداخت کنند، با دانستن این قانون و حقوق خودتون در چنین شرایطی حالا فکر میکنم به این موضوع راحت تر نگاه میکنید و با نگرانی کمتری با این موضوع مواجه میشوید و میدانید که هر کسی تنها به این دلیل که یکی از اطرافیان ما است حق ورود به حریم خصوصی ما و شنود مکالمات ما را ندارد.

 

پیشنهاد میکنم مطلب ریست کردن گوشی آیفون را مطالعه کنید.

نشانه های شنود مکالمات موبایل چیست؟

قبل از اینکه نشانه های شنود شدن گوشی را بررسی کنیم لازم است بگوییم اینها تنها نشانه هایی هستند و وجود این نشانه ها به این معنی نیست که حتما گوشی شما شنود میشود بلکه این نشانه ها را در نظر داشته باشید اقداماتی نیز انجام دهید تا از وجود این مضوع مطمئن شوید.

اولین نشانه داغ بودن همیشگی و یا گرم بودن دائمی گوشی است ، گرم بودن همیشگی گوشی موبایل این موضوع را نشان میدهد که نرم افزاری دائما روی گوشی اجرا شده است، ممکن است یک نرم افزار جاسوسی باشد و یا ممکن است فقط یک بد افزار روی گوشی باعث این داغ شدن و یا گرم شدن بیش از حد گوشی شما شود ، بنابراین دقت کنید این فقط یک نشانه  از تمام نشانه هایی است که شنود شدن گوشی را نشان میدهد.

دومین نشانه را میتوانیم خالی شدن خیلی زود باتری گوشی بدانیم، اگر باتری گوشی سالم است و همچنین گوشی ویروسی نیست این نیز به این معنی است که ممکن است یک ردیاب و یا یک دستگاه  استراق سمع بر روی گوشی باشد البته میتوانید قبل از هر کاری راه کار های افزایش عمر باتری گوشی را مطالعه کنید و کارهای گفته شده را انجام دهید تا صرفا به دلیل باتری گوشی به شنود شدن موبایل خود شک نکنید.

 همچنین دیر شارژ شدن گوشی اگر به دلیل خرابی باتری گوشی نباشد میتواند یکی از نشانه های شنود شدن گوشی بشمار برود.

همچنین اگر در زمان تماس در جاهای مختلف متوجه نویز و پارازیت در زمان تماس خود میشوید این امکان وجود دارد که ممکن است گوشی شنود شود، دقت کنید عرض کردم در مکان های متفاوت یعنی اگر صرفا در منزل نویز دارید و یا با قطع شدن تماس در حین مکالمه رو به رو میشوید به دلیل منقطه و پوشش دهی و یا به عبارتی آنتن دهی گوشی است.

اگر با خاموش شدن و روشن شدن ناگهانی موبایل خود رو به رو شدین نیز میتوانید به مسئله جاسوسی از موبایل شک کنید،البته باز هم وجود یک بد افزار و ویروس هم میتواند منجر به این اتفاق شود.

همچنین برخی از کابران این چنین اشاره کرده اند که پیام های نامفهومی را از شماره های ناشناس دریافت میکنند، این مورد نیز احتمال شنود و جاسوسی را افزایش میدهد.

یکی دیگر از موضوعاتی که میتوانیم به آن توجه کنیم، موضوع تمام شدن سریع اینترنت گوشی است، البته باز هم این نشانه صد در صد نیست.

نشانه های شنود موبایل را با هم بررسی کردیم و به شما عرض کردیم که این نشانه ها به هیچ وج صد در صد نیست در حقیقت نرم افزاهایی که برای جاسوسی طراحی میشوند به نوعی کار خود را انجام میدهند که ما نمیتوانیم صد در صد بگوییم اگر چنین نشانه ای را مشاهده کنیم به معنی شنود شدن دستگاه موبایل ما است، برای مثال مدتی پس از آپدیت گوشی های آیفون کاربران با رایانه کمک تماس میگرفتند و این موضوع را مطرح میکردند که گوشی ما در حال شنود شدن است چرا که بالای گوشی یک نقطه نارنجی رنگ را مشاهده میکنیم، همچنین در فضاهای مجازی نیز این مورد پر شده بود که مراقب نقطه نارجی رنگ بالای گوشی خود باشید و یا گوشیهای آیفون شنود میشوند و .... اما در حقیقت موضوع چیز دیگری بود که ما در مقاله " شنود شدن گوشی های آیفون و نقطه نارجی " به صورت کامل به شما گفته ایم

بنابراین تا یکی از این نشانه ها را مشاهده کردین سریعا به شنود شدن گوشی خود شک نکنید صبر کنید و بررسی های جانبی را انجام دهید در ادامه به شما خواهیم گفت که گوشی به چه طریقی شنود میشود و برای اطمینان از دریابی شدن گوشی چه کارهایی میتوانید انجام دهید.

خدمات رایانه کمک : شرکت رایانه کمک ، یک شرکت خدمات موبایل و کامپیوتر است که برای حل مشکلات شما در این زمینه سالهاست که همراه شماست، برای تماس با ما کافیه از طریق تلفن های ثابت سراسر کشور با شماره 9099071540 و از طریق موبایل با شماره 0217129 در تماس باشید.

گوشی چطور شنود میشود؟


 

تا به اینجا با علائم شنود شدن  گوشی های موبایل آشنا شدیم اما لازم است بدانیم این کار چطور  انجام میشود چرا که با آگاهی داشتن میتوانیم جلو این اتفاق را بگیریم.

1-نکته اول این است که به برنامه هایی که از آنها اطمینان ندارید امکان دسترسی به میکروفن و دوربین را ندهید قبلا با هم در رابطه با مجوز دسترسی دادن به برنامه ها در گوشی های آیفون صحبت کرده ایم لازم نیست به هر برنامه ای تمام دسترسی ها را بدهید مگر اینکه از نرم افزار مورد نظر مطمئن باشید.

 2-نکته دوم این است که تا جای امکان از گوشی های روت شده استفاده نکنید در این مقاله " روش روت کردن گوشی " را به شما آموزش دادیم و میدانید که روت کردن به معنی دسترسی پیدا کردن به فایل هایی است که به صورت عادی به آن دسترسی نداریم بنابراین زمانی که از گوشی های روت شده استفاده میکنید علاوه بر شما نرم افزارهای نصب شده نیز میتوانند به بخش هایی دسترسی داشته باشند که حریم خصوصی شما را به خطر بیاندازد و منجر به شنود شدن گوشی موبایل شما شود!!!

همانطور که متوجه شدین روت کردن امنیت گوشی شما را به طرز عجیبی کاهش میدهد بنابراین به راحتی ممکن است گوشی شما هک شود در رابطه با نشانه های هک شدن گوشی صحبت کرده ایم حتما این مقاله را بخوانید

3-نکته ی دیگری که برای جلوگیری از شنود شدن گوشی میتوانیم انجام دهیم این است که یک آنتی ویروس بر روی گوشی خود نصب داشته باشیم ، البته گوشی ها معمولا دارای سیستم ردیابی ویروس به صورت پیشفرض هستند و معمولا از نصب شدن هر نرم افزاری که به صورت ناشناخته باشد جلوگیری میکنند، اگر شما هم با ارور unknown source رو به رو شدین و گوشی خود را در حالت نصب نرم افزار از منابع ناشناخته قرار داده  اید لازم است در نصب کردن نرم افزارهای جدید دقت کافی را داشته باشید و یا مواقعی که نیازی به نصب ندارید حتما تنظمات را به حالت پیش فرض قرار دهید.

این مورد را لازم است اضافه کنیم که آنتی‌ویروس‌های رایگان هیچ کمکی برای تأمین امنیت موبایل نمی‌کند که هیچ برخی مواقع خود این آنتی ویروس ها به این دلیل که به راحتی میتوانند اجازه دسترسی را از کاربر بگیرند یک ویروس هستند که در نقش آنتی ویروس خودشان را به شما نشان میدهد. توصیه ما به شما این است که از برنامه‌های ضد ویروس پولی و معروف مانند  Eset یا Kaspersky استفاده کنید.

نکته بسیار مهم : قبل از هر کاری اگر نشانه های جاسوسی در گوشی خود را مشاهده کردین و تا حدودی از این مورد اطمینان داشتید لازم است پلیس فتا را در جریان قرار دهید تا حقوق قانونی شما اعمال شود.

نحوه تماس با پلیس فتا را در مقاله لینک شده قبلا به شما آموزش داده ایم.

سخن آخر

در این مقاله با نشانه های شنود گوشی و همچنین نشانه های وجود جاسوس در گوشی آشنا شدیم ، امیدواریم هرگز چنین موضوعاتی برای شما پیش نیآید ، اگر با مشکلی در این زمینه رو به رو شدین قبل از هر کاری از طریق تلفن های ثابت با مشاورین رایانه کمک از طریق شماره 9099071540 مشورت کنید ، همچنین از طریق موبایل میتوانید با شماره 0217129 با ما در ارتباط باشید.  

 

نظرات :
اولین نظر را ثبت کنید

برای این مطلب تابحال نظری ثبت نشده است. اولین نفر باشید

ارسال نظر :

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

عملیات انجام شد