سوییچ VGA چیست؟ (اسپلیتر وی‌جی‌ای)

اسپلیتر vga چیست ؟ | رایانه کمک تلفنی

ممکن است وارد مکانی شوید و میزی با شش مانیتور مشاهده کنید که تنها یک کیس داشت باشد

در اینجا ممکن است برای شما سوالاتی به وجود آید که چطور امکان دارد چند مانیتور را به کابل به یک کیس متصل کنیم؟

جواب سوال شما بسیار آسان و راحت است  زیرا  در این مقاله که توسط گروه فنی  رایانه کمک آنلاین نوشته شده  قصد برسی ویژگی وصل  شدن چند مانیتور را به یک کیس داریم  روش جدیدی برای اتصال چند مانیتور به یک کیس وجود دارد که با یک اسپلیتر وی‌جی‌ای که همان اسپیلاتور نیز نامیده می‌شود این امکان فراهم گردیده است و یک مانیتور را به چند مانیتور دیگر ارتباط داد. پس شما با این روش میتوانید چند مانیتور را به یک کیس متصل کنید حال میخواهیم در رابطه با اتصال یک کیس به چند مانیتور با هم نگاهی به سوییچ VGA بیندازیم.

حل مشکل کامپیوتر تلفنی

با هم نگاهی به سوالاتی بیندازیم که معمولا کاربران در مورد کابل یا سویچ VGA از کارشناسان رایانه کمک آنلاین  در رابطه با اتصال چندمانتیور به یک کیس میپرسند

 • چطور میتونیم چند مانیتور رو به یک کیس متصل کنم
 • نحوه اتصال دو مانتیور به یک کیس
 • استفاده از یک کیس برای چند مانتیور
 • کابل vga چیست ؟
 • سوییچ vga چیست ؟
 • استفاده از دو نمایشگر در ویندوز
 • اتصال چند مانتیور به یک کیس
 • اضافه کردن یک مانتیور به سیستم چگونه است؟
 • استفاده از چند مانتیور همزمان
 • اتصال و استفاده همزمان چند مانیتور چگونه است؟
سویچ vga چیست | رایانه کمک

روش دیگری برای اتصال چند مانیتور به یک کامپیوتر بدون استفاده از سوییچ

روش دیگر نیز وجود دارد که بیشتر مدرسان از آن استفاده می‌کنند و آن ویدیو پروژکتور می‌باشد در این روش معمولا مدرس روبه‌روی دانشجویان خود ایستاده است و مطالب را از طریق رایانه روی تخته‌ی هوشمند یا همان پرده نمایش آموزش می‌دهد  درنتیجه به راحتی می‌توانیم تصویر را هم‌زمان از مانیتور و ویدیو پروژکتور به‌طور همزمان دریافت کنیم. حتی ناجیان رایانه  هم برای حل مشکلات کامپیوتری به راحتی می توانند از این روش استفاده کنند و برای رفع مشکل کامپیوتر کاربران خود از آن استفاده کنند .

اتصال چند مانیتور به یک سیستم | رایانه کمک

اسپلیتر VGA چیست؟

وسیله‌ای که سیگنال‌‌های وی‌جی‌ای را تکثیر می‌کند. دستگاه اسپلیتر وی‌جی‌ای نامیده می‌شود. کار مهم این دستگاه به این‌صورت می‌باشد که تصاویر VGA را گرفته و آن را تبدیل به خروجی‌های متعدد وی‌جی‌ای کپی می‌کند. در تصویر زیر مشاهده می‌کنیم که ابتدا اتصال را بدون استفاده از کابل یا وسیله‌ی اسپلیترانجام داده ایم سپس می‌بینید که توسط یک اسپلیتر دو مانیتور را به یک کیس متصل می‌کنیم، اتصال دو مانتیور به یک کیس به همین راحتی انجام میشود.

در این قسمت می‌توانیم کاربرد تقویت کننده‌ی VGA را مشاهده کنیم زیرا از VGA سوییچ دو پورت استفاده کردیم یا همان VGA اسپلیتر یک به دو ، برای آشنایی با کاربردهای اسپلیتر با گروه فنی رایانه کمک همراه باشید.

سویچ vga چیست | رایانه کمک

اسپلیترهای وی‌جی‌ای فعال  و غیرفعال

دو نوع اسپلیتر وی‌جی‌ای با نام‌های اسپلیتر وی جی ای فعال و اسپلیتر وی جی ای غیرفعال وجود دارد نام لاتین آن active VGA splitters and passive VGA splitters می‌باشد نام دیگر اسپلیترهای غیرفعال Y-Splitters or Y-adapters‌ی باشد. تصویر این اسپلیتر را در زیر مشاهده کنید.

vgaاسپلیتر یک به دو | رایانه کمک

اسپلیتر یک به دو چیست؟

نوعی اسپلیتر فعال وجود دارد که شامل دستگاه‌های سخت افزاری می‌باشد که اگر قصد استفاده از این نوع دستگاه را داشته باشیم نیازمند برق هستیم یعنی به برق متصل می‌شوند و اکثر اسپلیترهای یک به دو در طرفین خروجی خود بیش از ۲ پورت دارند. نمونه‌ای از این اسپلیتر وی‌جی‌ای را که از شرکت Kramer Electronics می‌باشد. در عکس زیر مشاهده می‌کنید.

سویچ vga چیست | رایانه کمک

چه وقت می‌توانیم از اسپلیتر غیرفعال (کابل یک به دو) استفاده کنیم؟

اسپلیتر غیرفعال یا همان کابل یک به دو چند مزیت و معایبی نسبت به همتای فعال دارد که در این مقاله آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

مزایای کابل‌های غیرفعال یک به دو  مانتیور به کیس

* قیمت اسپلیترهای غیرفعال بسیار کمتر از نمونه‌ی دیگر آن هست.

* اندازه‌ی این کابل‌ها خیلی مناسب و جمع‌وجور می‌باشد.

* به برق نیاز ندارند.

معایب کابل‌های غیرفعال یک به دو کیس به مانتیور

* قابلیت خواندن تمام دستگاه‌ها را ندارد. محدودیت‌های سازگاری دارد. مثلا به عنوان یک اسپلیتر غیرفعال اجازه نمی‌دهد که مانیتورها به درستی خود را به منبع VGA بشناساند.

* بیشترین خروجی که پشتیبانی می‌کند ۲ خروجی می‌باشد و به علت اینکه تقویت کننده‌های سیگنالی ندارد بیشتر خروجی‌ها از کیفیت پایینی برخوردار می‌باشد.

نکته: از اسلپیتر کابل یک به دو بهتر است در زمانی استفاده شود که دو مانیتور مشابه را به خروجی اسپلیتر وصل کنید و در این زمان نیازی به منبع برقی وجود ندارد زیرا کیفیت تصویر برای شما خیلی مهم نیست پس استفاده از این کابل کار ما را راه می‌اندازد.

استفاده از اسپلیتر فعال یا همان (سوییچ)

ممکن است برای همه‌ی ما سوالی پیش بیاید که چه هنگام از اسپلیتر فعال (سوییچ) استفاده کنیم در این بخش مزایا و معایب این کابل VGA را بررسی کنیم و بهترین زمان استفاده از این کابل را مشخص می‌کنیم.

در ابتدا باهم اسپلیتر فعال که در بازار ایران به نام سوییچ وی‌جی‌ای شناخته می‌شود و مزایای این کابل نسبت به کابل یک به دو بسیار زیادتر است را  بررسی می‌کنیم:

* اسپلیتر فعال وی‌جی‌ای می‌تواند یک پورت وی‌جی‌ای را به هر تعداد خروجی متصل نماید.

* اسپلیتر فعال وی‌جی‌ای می‌تواند خود را به عنوان یک مانیتور به رایانه‌ی ما معرفی کند پس می‌تواند با تمامی مدل‌های مختلف مانیتور و  تجهیزات مبتنی بر وی‌جی‌ای سازگار باشد.

* برای انجام فعالیت نیازمند برق است.

vgaاسپلیتر یک به دو | رایانه کمک

نکته: در یک نگاه کلی اسپلیتر فعال برای همه‌ی کاربران رایانه کمک توصیه می‌شود زیرا کیفیت بهتری دارد و چند قابلیت دارد هم‌چنین توجه داشته باشید که مشخصات اسپلیتر فعال را بررسی کنید که رزولوشن دلخواهتان مطابقت داشته باشد. در صورتی که رزولوشن مانیتور شما با کارت گرافیک شما مطابقت نداشته باشد در این صورت شما ممکن است با ارور out of rang برخورد کنید در صورتی هم که باز با این ارور مواجه شدید میتوانید از مطلب زیر کمک بگیرید قطعا این مطلب برای همه کابران رایانه کمک میتواند مفید باشد

با هم بخوانیم : ارور out of rang

انواع اسپلیتر

 • کابل تبدیل ۱ به ۲ پورت VGA
 • اسپلیتر ۱ به ۴ پورت VGA (آداپتوردار و غیرآداپتودار)
 • سوییچ و اسپلیتر ۴×۴ که توانایی ۲ کار را دارد هم اسپلیتر دارد و هم سوییچ
 • اسپلیتر ۱ به ۲ پورت VGA آداپتور
 • اسپلیتر ۱ به ۸ پورت VGA آداپتور
 • اسپلیتر ۱۶ پورت VGA آداپتور

پس دریافتیم یکی از بهترین  روش ها برای اتصال چند مانیتور به یک کیس استفاده ار سوییچ vga می باشد اگر در هر کجای این مطلب دچار مشکل شدید یا  حتی برای پاسخ به سوالات کامپیوتری  خود می توانید از کمک رسان کامپیوتر رایانه کمک استفاده کنید و به راحتی با یک تماس به رفع مشکل کامپیوتری خود بپردازید همچنین می توانید با مراجعه به اینستاگرام رایانه کمک از جدید ترین اخبار تکنولوژی و ترفند های گوشی و کامپیوتر مطلع شوید .

گروه فنی رایانه کمک 

خرید آنتی ویروس | رایانه کمک تلفنی
حل-مشکل-کامپیوتر-رایانه-کمک
آموزش کامپیوتر | بسته ده مهارت
طراحی لوگو

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه ۰ / ۵. تعداد امتیازات ۰

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!