مرکز پاسخگویی تلفنی به سوالات رایانه ای و موبایلی 9099071540 (تماس با تلفن ثابت) - 0217129 (تماس با موبایل)

علائم خرابی کارت گرافیک و نحوه حل مشکلات کارت گرافیک

  • توسط : سیما مومنی
  • 1400/09/20 - 17:13
علائم خرابی کارت گرافیک و نحوه حل مشکلات کارت گرافیک | دفتر خدمات کامپیوتری
سخت افزار کامپیوتر کارت گرافیک حل مشکل کامپیور

علائم خرابی کارت گرافیک و نحوه حل مشکلات مربوط به کارت گرافیک ، آیا شما از علائم خرابی کارت گرافیک و نحوه حل مشکلات مربوط به کارت گرافیک اطلاعاتی دارید؟ لازم است بدانید که از بازی‌های ویدیویی تا طراحی کارهای حرفه ای سه بعدی تمامی آن ها به کارت گرافیک نیاز دارند. کارت گرافیک یکی از قطعات کامپیوتری به حساب میآید و قابل ارتقأ می‌باشد. اگر شما قصد داشته باشید طراحی های سه بعدی با کیفیت بالاتری را ایجاد نمایید لازم است سطح برنامه های گرافیکی خود را به بهتر سوق دهید، و برای انجام اینکار باید کارت گرافیک سیستم خود را به سطح بالاتری ارتقاء دهید. متاسفانه همانند اکثر قطعات کامپیوتری که خراب می‌شوند، قطعه کارت گرافیک هم دچار مشکلات خاص خود می‌شود.

بنابراین این مسئله باعث می‌شود کاربرهایی که با خرابی کارت گرافیک روبه رو می‌شوند نتوانند دلیل مشکل به وجود آمده را تشخیص دهند و برای حل مشکل آن ها اقدام نمایند. ممکن است برای شما هم این سوال پیش آمده است که علائم خرابی کارت گرافیک چیست و چگونه می‌توان مشکلات و خطاهای کارت گرافیک را برطرف کرد؟ در ادامه این مقاله به این موضوع می‌پردازیم همراه شرکت رایانه کمک باشید.

 

 

خرابی سیستم یکی از علائم خرابی کارت گرافیک است!

لازم است بدانید که کارت‌های گرافیکی آسیب دیده می‌توانند باعث از کار افتادن سیستم شما شوند. مشکلاتی که رخ می‌دهد از هنگ کردن سیستم، نمایش صفحه آبی مرگ تا ریست اتفاقی و خاموش شدن سیستم متفاوت می‌باشد. هر خرابی یا مشکلی که پیش میآید دلیل آن خرابی کارت گرافیک نمی‌باشد، اما بهتر است در زمان بررسی سیستم جهت اطمینان کامل کارت گرافیک سیستم خود را هم بررسی نمایید.

 

 

علائم خرابی کارت گرافیک چیست؟ نمایش غیر طبیعی تصاویر

هنگامی که کارت گرافیک سیستم شما با مشکلی روبه رو می‌شود، می‌توانید علائمی را از طریق صفحه نمایش مشاهده نمایید. به طور مثال تصاویر کشیده می‌شوند، یک تصویر به صورت غیر طبیعی نمایش داده می‌شود، مدل‌های سه بعدی بدون هیچ دلیلی کشیده به نظر می‌رسند، رنگ‌ها عجیب به نظر می‌رسند، نویزهایی را روی صفحه نمایش می بینید و یا تصویر پرش پیدا کرده و در موارد بدتر تصویر برای چند لحظه به طور کل مشکی می شود. همه این ها از علائم خرابی کارت گرافیک می باشد.

 

صدای بلند فن

 میدونی یکی از راه های رفع مشکل کارت گرافیک اینه که درایور کارت گرافیکت رو چک کنی؟ اما حالا میدونی چطور خیلی سریع دراور کارت گرافیکتو بررسی و بروز کنی؟ با من تا انتهای مطلب آموزش آپدیت کارت گرافیک همراه باش تا بهت بگم چطوری درایورش رو بروز کنی.

 

زمانی که شما از اپلیکیشن های گرافیکی استفاده می‌کنید تا مدل‌های گرافیکی سه بعدی را ایجاد نمایید و یا حتی هنگامی که کامپیوتر را بوت می‌کنید، ممکن است در هنگام فعالیت سیستم صداهای بلندی را بشنوید. ممکن است این صدای بلند از فن سیستم باشد که سعی در خنک کردن بیشتر سیستم شما را دارد. اگر این فن، فن یکی از کارت‌های گرافیک شماست ممکن است نشان دهنده این باشد که چیزی درست کار نمی‌کند.

 

علائم خرابی کارت گرافیک – هنگ کردن و کرش درایور

گاهی اوقت زمانی که دارید به طور عادی از سیستم خود استفاده می‌کنید و ناگهان با صفحه سیاه ویندوز مواجه می‌شوید، در این صورت از طریق اعلان ویندوز به شما اطلاع داده می‌شود که درایور کارت گرافیک سیستم آسیب دیده و مجددا سیستم شما ری استارت می‌شود. هنگامی که این مشکل برای سیستم شما رخ داد، کامپیوتر شما خراب نمی‌شود اما در صورتی که این اتفاق تکرار شود می‌تواند آزار دهنده باشد.

 

نشانه خرابی کارت گرافیک چیست؟ صفحه سیاه

بعضی مواقع که خرابی و آسیب کارت گرافیک بسیار زیاد باشد شما با یک صفحه سیاه روبه رو می‌شوید. در این حالت می‌توانید از یک کارت گرافیک دیگر یا کارت گرافیک آنبرد استفاده نمایید و مشاهده کنید که مشکل از کارت گرافیک شماست یا مانیتور؟ اگر سیستم شما با تعویض کارت گرافیک به کار افتاد به احتمال زیاد مشکل از کارت گرافیک شما است.

 

نحوه حل مشکلات مربوط به کارت گرافیک     

با اینکه در موارد فوق بسیاری از علائم خرابی کارت گرافیک را نشان می‌دهد، علاوه بر آن مواردی وجود دارد که بهتر است قبل از خرید کارت گرافیک جدید آن ها را انجام دهید و برای حل این مشکلات سعی کنید:

 

درایورهای کارت گرافیک را بروزرسانی کنید

به این مورد توجه کنید که اگر درایورهای کارت گرافیک خود را به روز رسانی نکنید، می‌توانند برای شما مشکل ساز شوند. ممکن است درایورهای شما از کار افتاده باشند، در این صورت باعث می‌شوند هنگام اجرای بازی‌های جدیدتر مشکلاتی را ایجاد نمایند. اگر کارت گرافیکی شما قدیمی باشد، درایورهای جدیدتر خرابی‌های بیشتری را می‌توانند به بار آورند. برخی اوقات که کارت گرافیک شما جدید و درایورها به روزرسانی شده‌اند اگر باز هم سیستم شما خراب شد می‌توانید مشکل را از طریق مراحل زیر بررسی کنید و آن را رفع نمایید.

اگر مدتی است که درایورهای کارت گرافیک خود را بروزرسانی نکرده‌اید بسته به نوع کارت گرافیکی که دارید می‌توانید از طریق سایت دانلود نرم افزار کاربردی رایانه کمک بروزرسانی درایور را انجام دهید. اگر جدیدا درایورهای سیستم خود را بروزرسانی کرده‌اید سعی کنید، سیستم خود را به ورژن درایور قبلی خود ریکاور کنید و یا درایورهای قدیمی تر را از طریق CD مورد نظر نصب نمایید.

 

خنک سازی کارت گرافیک

این را در نظر داشته باشید که کارت گرافیک شما ممکن است به دلیل گرمای بیش از حد مشکلاتی را تجربه کند. این امر به ویژه در هنگام رندر کردن کارهای سه بعدی رخ می‌دهد. بنابراین در این صورت لازم است دمای کارت گرافیک خود را بررسی نمایید و مشاهده کنید که چقدر داغ می‌باشد.

شما می‌توانید با جدا کردن کارت گرافیک و تمیز کردن هر گونه گرد و غبار از روی کارت گرافیک با استفاده از هوای فشرده، از ایجاد گرمای بیش از حد جلوگیری نمایید. حتی می‌توانید کارت گرافیک خود را باز کرده و خمیر حرارتی آن را تجدید نمایید. دقت کنید که این کار نباید توسط افراد مبتدی انجام شود. اما اگر مایل بودید خودتان این کار را انجام دهید می‌توانید از ابزارهایی جهت تنظیم فن کارت گرافیک که وجود دارند استفاده کنید. مانند MSI Afterburne) )

 

مطمئن شوید که کارت گرافیک به درستی در جای خود قرار گرفته است

توجه کنید که لازم است کارت‌های گرافیک به درستی در اسلات PCI قرار داده شوند. کارت‌های گرافیک برای کار کردن نیاز به انرژی دارند که آن را از طریق مادربرد و یا پاور سیستم میگیرد پس مطمئن شوید که کارت گرافیک انرژی مورد نیازش را دریافت می‌کند. اگر هر دوی این موارد به درستی کار نکنند باعث بروز مشکلاتی در کارت گرافیک شما می‌شود. اطمینان حاصل کنید که کارت گرافیک بدرستی در داخل اسلات قرار گرفته و شل نیست. اطمینان حاصل کنید که کابل اتصال ، برق مورد نیاز برای عملکرد درست کارت گرافیک را تامین می‌کند.

 

کابل ویدیو را چک کنید

اگر کابلی که کارت گرافیک را به سیستم شما وصل می‌کند خراب شده باشد باعث ایجاد مشکلات مختلفی می‌شود. اگر این اتفاق برای شما پیش آمد اطمینان حاصل کنید که کابل ویدیو از هر دو طرف به درستی وصل شده و یا کابل را عوض نمایید.

 

مانیتور را بررسی کنید

گاهی اوقات اشکالات بصری ممکن است به کارت گرافیک شما مربوط نباشد بلکه نشانه ای از خرابی مانیتور باشد. اگر هیچ کدام از موارد بالا برای شما جواب نداد، سعی کنید که مانیتور یا کارت گرافیک خود را عوض نمایید.

 

کارت گرافیک جدید خریداری کنید

گاهی اوقات شما علائم خرابی کارت گرافیک قدیمی خود را به طور واضح مشاهده می‌کنید در اینجا لازم است بعد از اطمینان کامل از خرابی کارت گرافیک سیستم خود اقدام به خرید کارت گرافیک جدید نمایید.

 

سخن آخر

همانطور که می‌دانید کارت گرافیک برای نمایش تصاویر گرافیکی سه بعدی استفاده می،شوند، اما گاهی می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. ما در این مقاله به شما آموختیم که علائم خرابی کارت گرافیک چیست و همچنین می‌دانید که برای عیب یابی کارت گرافیک خود باید چه کار هایی را انجام دهید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. چنانچه در این مورد با مشکلی روبه رو شدید می توانید از طریق شماره های ۹۰۹۹۰۷۱۵۴۰ و ۰۲۱۷۱۲۹ با کارش کارشناسان شرکت رایانه کمک تماس برقرار کرده و مشکل خود را به صورت تلفنی حل نمایید. همچنین به شما پیشنهاد می کنیم برای مشاهده و مطالعه آموزش بیشتر از صفحه آپارات رایانه کمک و اینستاگرام رایانه کمک ما دیدن فرمایی میدونی موقع تهیه کارت گرافیک باید به چه نکاتی توجه کنی؟ پس با من تا انتهای راهنمای کامل خرید کارت گرافیک همراه باشید 

نظرات :
اولین نظر را ثبت کنید

برای این مطلب تابحال نظری ثبت نشده است. اولین نفر باشید

ارسال نظر :

به غیر از نام، سایر اطلاعات اختیاری بوده و در سایت منتشر نخواهند شد

عملیات انجام شد