رفع ارور out of range

رفع ارور out of range | رایانه کمک تلفنی

رفع ارور out of range

ممکن است در هنگام اجرا کردن بازی یا نرم افزار خاصی با ارور out of range مواجعه شوید این ارور ممکن است دلایل زیادی داشته باشد ارور out of range فرکانسی می باشد که کارت گرافیک به مانیتور ارسال می کند و همانطور که از اسم این ارور مشخص است به معنی (خارج از رنج) می باشد یعنی خارج از بازه ی فرکانس پشتیبانی شده مانیتور است ممکن است

دلیل ارور out of range از خرابی مانیتور یا کارت گرافیک نیز می تواند باشد اما اگر این موضوع را در نظر نگیریم و بخواهیم بدون دردسر این مشکل را برطرف کنیم میتوانیم از طریق این مطلب که توسط مشاوره ی کامپیوتری گروه فنی رایانه کمک نوشته شده به رفع ارور out of range بپردازیم با رایانه کمک همراه باشید.

آموزش رفع ارور out of range مانیتور

همانطور که در بالاتر گفته شد ارور out of range به دلیل بالاتر بودن میزان کارت گرافیکی که در نرم افزار یا بازی احتیاج دارید و مانیتور شما رنج پایین تری دارد یا قابلیت پشتیبانی از آن فرکانس را ندارد .

اگر بخواهیم ساده تر این موضوع را بیان کنیم ارور out of range زمانی اتفاق می افتد که مانیتور ما  حداکثر ۶۰ هرتز رو پشتیبانی می کند ولی کارت گرافیک ما  احتیاج به ۱ کیلوهرتز را در یک نرم افزار دارد .

پس مانیتور ما  قابلیت پردازش و نمایش این حجم از اطلاعات رو نداره و مطمئنا ما با مشکل out of range مواجعه می شویم و سیستم ما برای اینکه ما متوجه شویم  ورودی فرکانسی که دریافت می کند مناسبش نیست این ارور را به ما نمایش می دهد .

حل مشکل ارور out of range با تغییر میزان رفرش مانیتور

دلیل دوم این ارور برای نرخ یا قدرت رفرش مانیتور می باشد .

اگر بخواهیم ساده تر بگوییم نرخ یا قدرت رفرش به تعداد دفعاتی گفته می شود که مانیتور ما در هر ثانیه بتواند خودش را بروزرسانی کند پس در اینجا اگر مانیتور ما نرخ رفرشش روی ۶۰هرتز باشد یعنی مانیتور ما میتواند در هر ثانیه ۶۰ بار بروزرسانی شود هر چه این عدد بالاتر باشد کیفیت مانیتور ما بیشتر و صفحه نمایش ما سریعتر می باشد.

ارور رزولوشن مانیتور ( میزان refresh rate در مانیتور های قدیمی )

این رفرش ریت توی مانیتور های سی ار تی بیشتر اهمیت دارد زیرا اگر پایین باشد مانیتور یا صفحه نمایش ما به حالت چشمک زن در خواهد امد و قابلیت پشتیبانی از فرکانس بالا را نخواهد داشت و به جرات می توان گفت نمیشه خیلی روی این مانیتور ها حساب کرد.

اما در مانیتورهای که جدیدتر می باشند اگر این رنج پایین هم باشد مانیتور ما به حالت چشمک زن در نمی اید و فقط کیفیت پایین تری برخوردار هستند.

اما همین مشکل ممکن است باعث بالا رفتن فرکانسی که  به مانیتورمون ارسال میشه شود و مانیتور هم قابلیت پشتیبانی از ورودی فرکانسی که ارسال شده را نداشته باشد نکته ای که در اینجا وجود دارد و از احتمال پایینی برخوردار می باشد ممکن است اصلا مشکل از این عوامل نباشد .

چون معمولا مانیتورهای جدیدتر قابلیت پشتیبانی از این امکانات را دارند شاید کارت گرافیک  ما فرکانس بالاتری را ارسال می کند و مشکل از کارت گرافیک باشد . در ادامه مطلب اورژانس رایانه کمک به ما آموزش رفع ارور out of range به دلیل کارت گرافیک آموزش خواهد داد پس همراه رایانه کمک باشید.

رفع ارور out of range | رایانه کمک تلفنی

اگر ب مشکل نشان ندادن تصویر در مانیتور رو به رو هستید می توانید مطلب نشان ندادن تصویر در مانیتور را مطالعه کنید .

بررسی مانیتور برای حل مشکل out of range

اگر جدیدا یک مانیتور خریداری کرده اید و با ارور  out of range مواجعه شدید حتما مانیتور قبلی را به سیستم متصل کنید و وارد کنترل پنل شوید سپس روی گزینه ی DISPLAY کلیک کنید.

و اگر مشکل out of range تنها در هنگام اجرای بازی نمایش داده می شود می توانید با همان مانیتور جدید وارد این قسمت شوید همچنین اگر مانیتور جدیدی خریداری نکرده اید و در هنگام روشن کرد سیستم با این ارور مواجعه می‌شوید باید همون لحظه سیستم خود را روی حالت safe mode قرار دهید و کامپیوتر خود را با حالت ایمن اجرا کنید.

دلیل این موضوع روشن است وقتی سیستم خود را با این حالت اجرا کنید به گرافیک پایین تری احتیاج دارد و حتما سیستم شما بالا می آید روش وارد شدن به حالت سیف مود را در ادامه برای شما  توضیح خواهیم داده همراه رایانه کمک انلاین باشید

حل مشکل ارور out of range به کمک Safe mode

برای اجرا شدن سیستم با حالت ایمن سیف مود و رفع مشکل out of range در ویندوز  باید هنگامی که ویندوز ما هنوز به مرحله بالا آمدن نرسیده و مارک مادربرد تازه برای  ما به نمایش در می آید

در  صفحه کلید دکمه ی f8 را فشار دهید تا منوی برای ما به نمایش درآید در این منو گزینه ی اول حالت safe mode می باشد پس آن را انتخاب کنید تا سیستم شما با حالت سیف مود اجرا شود

نکته : در این قسمت ممکن است به جای f8 کلید دیگری برای سیستم عامل شما باشد پس اگر این اتفاق نیافتاد حتما نوع سیستم عامل  و مدل سیستم خود را سرچ کنید  تا حالت safe mode برای شما اجرا شود در صورتی که این کلید را پیدا نکردید میتوانید از کارشناسان رایانه کمک کمک بگیرید

در این  قسمت پس از انجام کار خود اصلا نگران نباشید زیرا پس از ریستارت شدن همه چیز به حالت اولیه برخواهد گشت

حل مشکل out of range از طریق system configuration

اگر سیستم شما اجرا میشود و با این ارور مواجه میشدید می توانید وارد منوی استارت شوید و run را اجرا کنید یا روی کلید ترکیبی win+r کلیک کنید تا صفحه ی run برای شما اجرا شود در کادری که برای شما اجرا میشود عبارت msconfig را بدون فاصله وارد کنید و کلید انتر را فشار دهید.

حل مشکل out of range در ویندوز 7 | رایانه کمک تلفنی

در این قسمت وارد تب boot شوید و تیک BASEVIDEO   را بزنید این تیک با منظور قرار دادن سیستم روی پایین ترین گرافیک می باشد  با فعال کردن این گزینه سیستم شما متوجه میشود.

در هنگام بالا امدن از پایین ترین گرافیک استفاده کندبا انجام این کار  وقتی سیستم ما بالا بیاید با ارور out of range مواجعه نمیشویم زیرا فرکانس ارسالی در کمترین حالت خودش می باشد پس از اجرا شدن ویندوز در دسکتاپ کلیک راست کنید و روی گزینه ی Properties  کلیک کنید

در این قسمت رزولوشن سیستم خود را آروم آروم افزایش دهید تا ببینید از چه میزان به بعد را نمی تواند ساپورت کند و ارور می دهد  تا از آن بالاتر نرویم  گاهی ممکن است در فرکانس های پایین با این ارور مواجعه شویم که کارمون را سخت تر می کند یا اصلا ممکن است با اروری مواجعه نشوید ولی باز هم سیستم ما کیفیت خوبی نداشته باشد.

در ادامه همین مطلب به بررسی این مسائل می پردازیم پس همچنان همراه رایانه کمک باشید تا به رفع ارور out of range در جنبه های مختلف بپردازیم و متوجه شویم دقیقا مشکل از کجاست

رفع ارور out of range در  هنگام اجرای بازی

برای برطرف کردن ارور out of range در هنگام بازی باید در دسکتاپ کلیک راست کنید و روی گزینه ی Screen Resolution کلیک کنید

در این پنجره ی که برای ما به نمایش در می آید روی همانند تصویر زیر روی  گزینه ی Advanced Settings کلیک کنید

رفع مشکل out of range در بازی | رایانه کمک تلفنی

در این قسمت باید روی سر برگ Intel® Graphics And Media Control Panel کلیک کنید و از منوی کشویی گزینه ی رفرش ریت را پایین بیاورید

حل مشکل out of range در بازی ها | رایانه کمک

تنظیم رزولیشن مانیتور برای برطرف کردن ارور out of Range  

یکی از روش های حل مشکل out of Range  درست کردن رزولوشن مانیتور می باشد و برای انجام این کار کافیست وارد تنظیمات گرافیک شوید و رزولیشن سیستم خود را همانند عدد روی کارتون مانیتور تنطیم کنید.

اگر هم جعبه ی مانیتور خود را ندارید وارد سایت سازنده ی مانیتور خود شوید و مدل مایتور را سرچ کنید تا عدد مورد نظر بدست بیاید.

پس از بدست آمدن عدد مورد نظر در نظر داشته باشید در قسمت تنظمات عدد بالاتری را انتخاب نکرده باشید زیرا اگر عدد بالاتری را انتخاب کنید مانیتور قابلیت پشتیبانی را ندارد و با ارور out of Range   مواجعه میشوید.

رفع مشکل out of Range  با حذف و نصب کارت گرافیک و مانیتور

چنانچه با انجام مراحل بالا همچنان ارور out of Range   برطرف نشده بود کارت گرافیک را پاک کنید و مجدد اقدام به نصب کارت گرافیک خود کنید

برای انجام این کار باید وارد استارت شوید و در کادر سرچ عبارت Device Manager تایپ کنید تا پنجره ای همانند تصویر زیر برای شما به نمایش در آید

حل مشکل out of range در بازی ها |رایانه کمک تلفنی

اگر در هنگام بازی با ارور out of range مواجعه شدید می توانید مطلب مانیتور مناسب برای بازی کردن  را مطالعه کنید و به راحتی مانیتوری برای بازی انتخاب کنید

در این قسمت باید وارد بخش های Monitors و Display Adapters  شوید سپس روی کارت های نصب شده در این قسمت کلیک راست کنید و گزینه ی آپدیت کلیک کنید پس از آپدیت کردن اگر همچنان مشکل پا برجا بود روی گزینه ی حذف یا uninstall  کلیک کنید و مجدد به نصب کارت گرافیک بپردازید.

خطای out of range در هنگام اجرای بعضی بازیها | رایانه کمک تلفنی

مواجعه با ارور out of Range به دلیل خرابی کابل vga

یکی از دلیل نمایش دادن ارور out of Range  می تواند از خرابی کابل  انتقال اطلاعات از گرافیک به مانیتور باشد.

ممکنه مشکل ما اصلا ربطی به مانیتور یا کارت گرافیک نباشد تنها از کابل vga باشد تقریبا این روزها کابل های |vga نصب به قدیم بسیار بی کیفیت شدن یا اصلا ممکن است زمان زیادی  از کابل خود استفاده کرده باشید و کابل شما مشکل پیدا کرده باشد .

این مشکلات هم می تواند تصویر را با تاخیر نشان دهد یا اصلا نشان ندهد پس اقدام به خرید کابل با کیفیت کنید.اگر با تمام مراحل بالا مشکل شما انجام نشد مطمئنا مشکل از مانیتور می باشد پس اقدام به تعویض مانیتور خود کنید سپس مجدد امتحان کنید مطمئنا مشکل شما برطرف خواهد شد.

 

چنانچه در هر قسمت از مطلب حل مشکل out of range دچار مشکل شدید می توانید از مشاوره ی کامپیوتری کارشناسان رایانه کمک  انلاین نیز استفاده کنید.

مواجعه با ارور out of Range به دلیل خرابی کارت گرافیک

در صورتی که با بررسی تمامی موارد بالا مشکل شما برطرف نشد این مشکل میتواند از سمت کارت گرافیک شما به وجود آمده باشد.

برای بررسی کارت گرافیک به دلایل فنی در منزل و بدون امکانات امکان بررسی دقیق و رفع ارور out of range ممکن نیست تنها کاری که کاربر می توند انجام دهد تست کارت گرافیک بر روی سیستم دیگری می باشد.

در صورتی که کارت گرافیک شما onboard نبود و به صورت ماژول جدا می باشد شما میتوانید کارت گرافیک را از روی مادربورد جدا کرده و بر روی سیستم دیگری متصل کنید و با سیستم دیگر تست کنید در صورتی که همچنان با ارور out of range مواجه شدین تقریبا میتوان مطمئن بود که مشکل سخت افزاری  بر روی کارت گرافیک وجود دارد.

برای بررسی مشکل کارت گرافیک و حل آن باید به نمایندگی گارانتی یا تعمیرات تخصصی کامپیوتر مراجعه کنید .

شرکت رایانه کمک در این زمینه نیز میتواند همراه شما بوده و شما میتوانید با تماس با واحد سرویس حضوری و سخت افزاری رایانه کمک مشکلات سخت افزاری سیستم خود را نیز برطرف کنید.

حل مشکل out of range در صورت داشتن دو کارت گرافیک

در صورتی که سیستم شما دارای دو کارت گرافیک بوده و یکی به صورت onboard بر روی مادربورد می باشد. باید ابتدا بررسی کنید که کابل مانیتور به پورت درست متصل شده باشد.

گاهی پیش می آید که کاربر بر روی سیستم خود یک کارت گرافیک مجزا داشته باشد اما کابل مانیتور را به گرافیک آنبورد متصل کرده باشد که در این صورت با یک جا به جایی کابل مشکل برطرف خواهد شد.

حالت دیگری که ممکن است رخ  بدهد تصویر ندادن و مواجهه با خطای out of range بر روی گرافیک onboard سیستم می باشد.

در صورتی که این ارور تنها در هنگام اجرای بازی برای شما نمایش داده می شود باید چیپست گرافیک مادربرد را بروزرسانی کنید و اگر مشکل برطرف نشد باید حداقل سیستم موردنیاز بازی را بررسی کنید تا مطمئن شوید کارت گرافیک onboard شما توانایی اجرای بازی را داشته باشد.

اما در صورتی که در هنگام روشن شدن سیستم با این ارور مواجه شدنی بازهم مشکل سخت افزاری بوده و باید مادربورد سیستم توسط یک متخصص سخت افزار بررسی شود.

حل مشکل out of range در بازی

علت روبرو شدن با مشکل out of range در بازی میتواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از آنها متناسب نبودن صفحه نمایش گر با تنظیمات بازی است.

بیشتر بازی های امروزی پس از این که برای اولین بار وارد آن شوید، به صورت خودکار با سخت افزار کامپیوتر یا لپ تاپ ارتباط برقرار کرده و تنظیمات بازی را متناسب با قدرت سیستم شما هماهنگ میکنند.

اما اگر در روند این کار با مشکل روبرو شود، در مانیتور کد خطای out of range نوشته می‌شود

بهترین راه برای حل این ایراد این است که اگر تنظیمات تصویر در بیرون از بازی وجود دارد، آن را تغییر داده و اندازه و رزولوشن صفحه را کاهش دهید.

در غیر این صورت بهتر است یک بار بازی را به صورت کامل از روی کامپیوتر حذف و دوباره نصب کنید.

 

مشکل out of range در بازی ها

در آخر اگر هیچ کدام از ترفند های گفته شده نتوانست مشکل اوت اف رنج کامپیوتر شما را رفع کند، بهتر است بازی را به صورت کامل حذف کرده  و آن را دوباره نصب کنید.

گاهی مواقع ممکن است بازی به صورت درست بر روی کامپیوتر نصب نشده باشد و یا فایل کرک آن مشکل داشته باشد.

پس در چنین شرایطی اول از همه بازی را حذف کرده و دوباره نصب کنید، توجه داشته باشید که حتما آنتی ویروس شما غیر فعال باشد تا فایلی را به اشتباه حذف نکنید.

در مرحله دوم برخی بازی ها هستند که فایل کرک آنها مانند ( بازی  GTA و بازی جنرال ها ) فایل کرک آنها مشکل دارد و بهتر است از crack های دیگر استفاده کنید. برای این کار کافی است نام کرک بازی را در اینترنت جستجو کنید.

 

سخن آخر

در پایان ممنونیم که با این مطلب نیز همراه رایانه کمک بودید در صورتی که در هر یک از مراحل شرح داده شده با مشکلی مواجه شدید می توانید با کارشناسان فنی رایانه کمک تماس گرفته و به صورت تلفنی مشاوره تخصصی دریافت کنید.

همچنین در صورتی که به آموزش های رایانه و موبایل و ترفند ها و اخبار روز  دنیای تکنولوژِی و رایانه علاقه مند هستید میتوانید با عضویت در صفحات اجتماعی رایانه کمک در اینستاگرام و آپارات جدیدترین مطالب آموزشی را مشاهده کنید کافیست صفحه اینستاگرام رایانه کمک و یا کانال رسمی آپارات رایانه کمک را دنبال کنید.

خرید آنتی ویروس | رایانه کمک تلفنی
حل-مشکل-کامپیوتر-رایانه-کمک
آموزش کامپیوتر | بسته ده مهارت
طراحی لوگو

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه ۴.۲ / ۵. تعداد امتیازات ۵

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!

۱ دیدگاه

  1. سلام. جدیدا میخواستم ویندوز نصب کنم واسه همین ویندوز قبلی رو پاک کردم و بعد تنظیمات مربوط به بوت شدن ویندوز رو اعمال کردم و سیستم رو ریستارت کردم حالا قبل از بوت شدن و بالا اومدن سیستم ارور out of range میده و دیگه نمیشه هیچ کاری انجام داد حتی منوی bios هم باز نمیشه و نمیتونم رو حالت safe mode هم بزارم. ممنون میشم راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

ارسال دیدگاه